Home > Köşe Yazıları > Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları Tesla’yla başlıyor

Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları Tesla’yla başlıyor

Sahip olduğumuz teknolojik mucizelerin arkasında, yapayalnız bir adamın çocukluk düşleri yatıyor. 20. Yüzyıla damgasını vuran büyük mucit, “Yalnız ve Büyük Dahi: Nikola Tesla” Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları’yla bu akşam 21.00’da TRT Belgesel’de yeniden canlanıyor.

İlk bölüm Yalnız ve Büyük Dahi: Tesla bugün 21.00’da TRT Belgesel’de…


Herkese yeniden merhaba! Sizinle buluşmayı özledim. O nedenle sözü fazla uzatmadan hemen konuya giriyorum. Ekranda yeni yıl arası nedeniyle diziler yayınlanmıyor. Sadece TRT 1’de diziler devam ediyor. Seyirci bu durumdan şikayetçi! Annemin arkadaşları beni “Neden ekranda dizi yok?” diye aramaya başladı bile… Kısa bir süre daha diziler olmayacak. Ama sakin olun, telaş yapacak bir şey yok! Yıllardır kanallar rekabet nedeniyle ocak ayının ilk iki haftası dizi girerek zarar ediyordu. Bu sene inşallah ortak karar herkese kazandıracak. Size tavsiyem; diziler tekrar bölüm yayınlıyorken kendinizi yabancı dizilere ve belgesel izlemeye verin!

Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları, her biri 26 dakikalık 23 bölümden oluşuyor.

Çarşamba akşamı Sirkeci Garı’nda TRT Belgesel’in yeni yayın dönemi tanıtımı vardı. “İnsanı anlamak hayatı anlamaktır” sloganıyla başlayan gecede içerikler tanıtıldı.  Tayanç Ayaydın’ın sunduğu gecede TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren, “Gözümüz kara! 38 ülke, 44 yapım ve 400 bölüm içeriğimiz var” dedi. Gecenin finalinde Mercan Dede, Serkan Çağrı ve ekibi izleyicilere mini bir müzik ziyafeti yaşattı. Bugüne kadar gittiğim en iyi TRT lansmanlarından biri olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Oldukça iyi belgesel tanıtımları izledik. Ama bir tanesi benim ilgimi fazlasıyla çekti. “Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları.”BBC yapımı gibi bir tanıtımla çıktı Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları. Ben kesin yabancı bir yapımcıya yaptırdılar diye düşündüm ve yapımcıyla tanışmak istedim. Karşıma Payitaht Abdülhamit’in yönetmeni Emre Konuk çıktı. 

İnsanı anlamak hayatı anlamaktır 

Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları projesi için 100’e yakın dekor inşa edilmiş ve 400’e yakın kostüm dikilmiş. Belgeselde toplamda 600 kişi rol almış. 

Zaman makinesinde yolculuk yapmak gibi

Emre Konuk’u 2015 yılında çektiği Çırak filminden tanıyorum. Filmi Antalya Film Festivali’nde izlediğimde “Bu ismi not edin! Bu ilk filmi ama geleceğin parlak yönetmenlerinden biri olacak” dediğimi dün gibi hatırlıyorum. Zaten çok geçmeden Emre Konuk filmiyle ödülleri topladı. Daha sonra da televizyona geçiş yaptı. Bir yandan dizi, diğer yandan dökü-drama ve film yapmaya devam ediyor. Gelelim Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları’na… Yapımcılığını Akli Film-Emre Konuk’un üstlendiği proje; tarihin farklı zaman dilimlerinde geçen, gerçek kişi ve olayları konu edinen, kurmaca ve animasyonu kullanmaktan kaçınmayan, izleyiciyi bir zaman makinesinde yolculuğa çıkarmayı hedefleyen bir dökü-drama serisi… Zaman makinasına binsem kesinlikle 1. ve 2. Dünya Savaşı’na gitmek isterdim. Napolyon’la, Hitler’le karşılaşmayı da kim istemez ki? Acaba bir şeyleri değiştirebilir miydim? Aklımda deli sorular var.

Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları belgesel serisinin anlatımını oyuncu Bülent İnal yapıyor.

Napolyon, Hitler, Tesla bu belgeselde

İşte Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları, merak ettiğimiz bazı soruları tartışmaya açıyor: “Japon Başbakan Kantaro Suzuki, müttefik kuvvetlerden gelen telgrafa hangi cevabı verdi de atom bombaları, Hiroşima ve Nagazaki üzerine doğru yolculuğa çıktı? Büyük Roma İmparatorluğu’nun sonunu getirecek olaylar dizisini başlatanın, Edirne Savaşı’ndaki isimsiz bir muhafızın, sebepsiz yere fırlattığı ok olduğunu bilseydiniz neler düşünürdünüz? Veba’nın tüm Avrupa’yı adeta bir cehenneme çevirdiği o günlere şahitlik etmek ister misiniz? Hastalığın bu kadar yayılmasına sözüne güvenilen önemli bir insanın hatalı bir kararı sebep olmuş olabilir mi? Peki Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan o ana gitmek ister misiniz? Franz Ferdinand’ı ölüme götüren o ana? Eski Çin’de gerçekleşen bir kehanetin, binlerce yıl sonra Güney Amerika’nın yağmalanmasına neden olabileceğini düşünür müydünüz?”  Tüm bu soruların cevabı Bülent İnal’ın anlatımıyla yanıt bulacak. 

Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları, bugün 21.00’da Yalnız ve Büyük Dahi: Tesla’yla TRT Belgesel’de başlıyor. 23 hafta boyunca her cumartesi ekranda olacak. Kaçırmayın derim. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *