Eski dizilerden telif talebi!

Sinema Oyuncuları Meslek Birliği, kanalların eski dizilerden de gelir elde ettiğini söylüyor. Birlik, kanallara çağrı yaptı.

DİZİ 29.04.2020, 15:08
Eski dizilerden telif talebi!

Korona salgını sonrası güncel dizi setlerinin durmasının ardından eski diziler yeniden ekranlara gelmeye başladı. Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), kanalların bu eski eserler üzerinden de reklam geliri elde ettiğini belirterek telif hakkı sahiplerinin de teliflerinin ödenmesi çağrısında bulundu.

Yayın akışlarında eski eserlerin gösterilmeye başlandığı belirtilen açıklamada “Evde kaldığımız bu süreçte bu sektörün önemini daha iyi anladık. Çünkü RTÜK Başkanının da ifade ettiği gibi ‘Rağbet gören yerli yapım ve diziler, içinde bulunduğumuz ağır gündemde de rahatlama adresiniz olarak sizlerle olmaya devam ediyor. Ama siz bizi ekranlarda görmeye devam ettikçe çalıştığımızı düşünüyorsunuz.

Kanallar reklam alıp bu eserleri sizlere izleterek tekrar para kazanıyor fakat bu eserlerde telif hakkı sahiplerinin teliflerini ödemiyorlar. Özgün katkımızla oluşturulan bu eserleri ticari olarak kullanarak gelir elde eden kanalları hak sahiplerine teliflerini vermeye davet ediyoruz” denildi. 

Yorumlar (0)