Konuk oyuncu olur musunuz?

DİZİ 13.07.2020, 12:06 14.07.2020, 11:06
Konuk oyuncu olur musunuz?

Sektörün pek sevdiği tabirdir ‘Konuk Oyuncu’. Ama kimi oyuncular her zaman uzak durur, kimi de hep konuk oyuncudur. Her yıl 50’ye yakın dizi projesinin yayına girdiği ülkemizde hikâyeler, ana ve yan karakterlerin dışında konuk oyuncuların canlandırdığı sürprizli karakterlerle de anlatılır.

Bazen dizinin ilk bölümlerinde bazen de ilerleyen bölümlerde karşımıza bir sürpriz karakter çıkar ve çoğu kez hikâyenin bilmediğimiz bir yönünü anlatır. Tam da o anda bütün hikâye yeniden yazılır ve biz kendimizi yeni bir dünyanın içinde buluruz.

Oyuncuların çoğu kez tereddütle yaklaştığı bu konu aslında iyi değerlendirildiğinde bulunmaz bir Hint kumaşıdır. Çünkü o karakter ya çok enerjik, ya çok dramatik ya da sırlarla dolu hatta bir katil bile olabilir. Çünkü hikâyenin seyri o noktadan sonra başka bir yere gitmelidir.

Projeleri ve konuk oyunculukları değerlendirirken hikâyenin ne anlattığı ve nasıl anlattığı çok önemlidir. Örneğin epizodik bir projede işin yapısı gereği her bölüm farklı hikâyeler anlatıldığından izleyici zaten farklı rolleri ve oyunculukları görmeye alışkındır. Ama yeni başlayan ya da bir süredir devam eden bir projede sürpriz bir rol izleyiciyi şaşırtabilir. Benim menajer olarak konuk oyunculuğa bakışımı sadece rol değil, hikâyenin genel gidişatı ve dizinin genel imajı da belirler. Rolün hikayeye ve oyuncuya ne katacağı çok önemlidir. Kimi zaman oyuncunun daha önce hiç canlandırmadığı bir karakterdir, kimi zamanda cebindeki karakterlerden biridir. Ama o kısa anları doğru değerlendirmek kariyer için atılan adımlardan biri olabilir.

Sinema filmlerine yaklaşırken elbette daha farklı bir bakış açısı lazım. Başı sonu belli olan hikâyelerin anlatımında oyuncu, kendinden bekleneni ve verebileceklerini daha net görür. Bu nedenle sinema filmlerindeki konuk oyunculukları değerlendirmek daha kolaydır.

Sinema, televizyon ve internet platformlarında yapılan projelerde konuk oyunculukları değerlendirirken, role, projeye ve yayınlanan platforma bakılmasının yanı sıra oyuncunun kariyeri ve beklentileri de aynı düzeyde önemlidir. Çünkü her bir platformun izleyicisi ve beklentileri farklıdır.

İki yıl önce, Ay Yapım’ın fenomen dizisi Çukur da oyuncum Haldun Dormen konuk oyuncu olarak "Şanar Benlidere" karakterini canlandırmış ve dizinin senaryosunda çok merak edilen bir hikayeyi çözüme kavuşturmuştu. Elbette 90 yaşında ve ömrünü tiyatroya adamış bir oyuncu için bunun çok farklı geri dönüşleri olmuştu. Çukur dizisini izleyen 13-18 yaş arası gençlerin çoğu Haldun Dormen’i keşfetmiş hatta bir kısmı merak edip onu tiyatroda izlemeye gelmişti. Kulis arkasında da bizzat bu cümlelere şahit olmuştum. İşte bu konuk oyunculuk, oyuncuya genç nesilden yeni tiyatro severler kazandırmıştı.

Doğru seçimler ve iyi bir yönetim, bir oyuncunun kariyerinin devamlılığını sağlayan adımlardır. Bu nedenle konuk oyunculukları, projeye ve role göre değerlendirirken oyuncunun kariyeri için yeni bir adım olup olmadığını da sorgulamak gerekir.

Yorumlar (0)