Yaz geldi, diziler karnelerini aldı!

DİZİ 22.05.2021, 17:43 24.05.2021, 09:42
Yaz geldi, diziler karnelerini aldı!

Her mesleğin kendine göre zorlukları, stresi ve yoğunluğu var. Bunlar yetmezmiş gibi her şeyin üzerine bir de salgın koşulları eklendi. Bazı sektörler durdu, bir çoğu da durma aşamasına geldi. (Sağlık sektörü ve çalışanlarına hiç değinmiyorum bile en kötü durumda olanlar onlar zaten.) Ancak bir futbol bir de dizi setleri dur durak bilemedi. Her hafta setlerde yapılan testler, heyecanla beklenen sonuçlar.

Kimler pozitif, kimler temaslı kalp çarpıntısı bekleyiş bir yanda, diğer tarafta kanala bant yetiştirme sorumluluğu ve yayın için geri sayım. Alınan tüm önlemelere rağmen ne yazık ki her sette vaka var ve olmaya da devam ediyor. İletişimini yürüttüğüm FOX’un sevilen dizisi Son Yaz’a covid nedeniyle 1 hafta ara vermek zorunda kaldık. Neyse ki hafif atlatıldı ve şu anda vakamız hiç yok. Sezonu kazasız belasız tamamlamaya çalışıyoruz, sette olan diğer tüm diziler gibi.

Araba satışı yapsanız ya da bankacı olsanız işinizin karnesini yıl sonu ya da en kötü 6 sayda bir alırsınız. Satış rakamları ve bütçe geçtiniz mi kaldınız mı size söyler. O stresi gerginliği yılda bir en fazla 2 kez yaşarsınız. Fakat dizi sektöründe ise her hafta karne alırsınız. Yayın sonrası ertesi sabah saat 10.05 geçe gelen reyting raporları dizinin ömrüne karar verdirir. O dünyaları kurmak, inandırmak, yaratmak için aylarca uğraşırsınız, soğuk, yağmur, kar demeden en zor şartlarda sabahlara kadar emek harcarsınız ama 4 reytingin altında gelen izlenme sonuçlarıyla bir kalemde yayından kaldırılırsınız. Tek bir hamle tek bir cümle koca dünyaları sarsıp, yıkar; insanları işsiz bırakır.

Kalan sağlar ile yola devam edilir. Ve her iş kendi kısmeti ile gelir. Bir dizinin tutması için pek çok dinamik vardır. Hikaye, cast, ekip ve dış kuvvetler gibi (Kanal, yayın günü ve dış kuvvetler.) eylülde devam edecek şansı bol dizilerimiz de belli oldu.

Önce kimler sınıfı geçemedi bir bakalım. Eylüle nefesi yetmeyen diziler listesi şöyle;

Mucize Doktor, Alev Alev, Akıncı, Kuzey Yıldızı İlk Aşk, Çukur, Menajerimi Ara, Kefaret, Seni Çok Bekledim, Hekimoğlu, Masumiyet, Payitaht Abdülhamid, Masumiyet...

Sezona devam etmesi beklenenler ise;

 • Son Yaz
 • Savaşçı
 • Yasak Elma
 • Sadakatsiz
 • Arka Sokaklar
 • EDHO
 • Kuruluş: Osman
 • Bir Zamanlar Çukurova
 • Uyanış: Büyük Selçuklu
 • Masumlar Apartmanı
 • Gönül Dağı
 • Kırmızı Oda
 • Sadakatsiz
 • Camdaki Kız
 • Kardeşlerim

Peki yazın neler izleyeceğiz? Yaz sezonunda başlayacak yapımlarda sete çoktan çıktı. 7 yeni dizi geliyor.

Cam Tavanlar / Show TV: OJO Pictures imzalı, Cam Tavanlar dizisinde Kubilay Aka ile Bensu Soral ikilisi buluşuyor. Show Tv ekranlarında yayınlanacak bu dizide restoran sahibi bir adam ile genç bir kadının aşk hikayesi konu ediniliyor. Senaryo Meriç Acemi tarafından kaleme alınırken, yönetmen koltuğunda Fehmi Öztürk oturuyor. Kubilay Aka restaurant sahibi Cem karakterine, Bensu Soral ise Leyla karakterine hayat verecektir. Romantik komedi türündeki dizide ikilinin aşkları gözler önüne serilecektir. Aynı zamanda yemek kültürüne değinilecektir.

Aşkın Tarifi / Kanal D:  NTC medya imzalı Aşkın Tarifi dizisinde; Kadir Doğulu başrolde yer alıyor. Gaziantepli, Fransız yemeklerinde usta olan bir karaktere hayat verecek.Yapımcılığını Mehmet Yiğit Alp'in üstlendiği Aşkın Tarifi dizisinin, yönetmen koltuğunda Deniz Koloş oturuyor. Senaryosunu Doruk Erengül ve Leyla Oter tarafından kaleme alınıyor. Yemek programları ekranlardaki yerini korurken yemek temalı Cam Tavanlar ve Aşkın Tarifi’nin nasıl olacağı şimdiden merakla bekleniyor. Ben en çok bu iki diziyi merak ediyorum.

Kazara Aşk / Star TV: Star TV ekranlarında yayınlanacak Kazara Aşk dizisinde Ümit Kantarcılar ve Sude Zülal Güler başrollerinde yer alıyor. Kazara Aşk dizisinin konusu; bir kaza sonucu tanıştıktan sonra yaşamlarında yeni bir sayfa açılan gençlerin öyküsü, mizahi bir dille ekranlara yansıtılacaktır.

Baht Oyunu / Kanal D: Önceki sezon Kanal D’de yayınlanan ve uzun süreli olan Afili Aşk’ın yapımcısından yeni bir yazlık dizi geliyor. ARC Film tarafından hazırlıklarına başlanan yazlık dizinin isminin Baht Zamanı olduğu öğrenildi. Baht Oyunu isimli dizinin yönetmenliğini Serdar Gözelekli üstlenecek. 


 

Kahraman Babam / Show TV: 10. Ev Yapım imzalı, Sema Ergenekon’un senaryo süpervizörlüğünü üstlendiği; Sevgi Yılmaz, Devrim Yıldız Özdemir ve Bahar Kaya’nın kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda ise Osman Kaya’nın oturduğu Kırmızı Kamyon Show TV’de 31 Mart Çarşamba günü ilk bölümü ile yayınlandı. Çarşamba günü yayınlanan dizi o gün yayınlanan fenomen diziler karşısında oldukça düşük bir reyting alınca kanal ve yapım şirketi anlaşarak dizinin yaz ayında yayınlanmasına karar verdi. Show TV ekranlarında 1.bölümünden itibaren haziran ayında yayınlanmaya devam edecek. Kahraman itfaiyecilerin hikayelerini izleyeceğiz.Kalp Yarası / ATV: Süreç Film'in ATV için hazırladığı Kalp Yarası dizisinin oyuncu kadrosunda Merve Çağıran ve Zehra Yılmaz yer alıyor.Tomris Giritlioğlu'nun hikayesinden uyarlanan Kalp Yarası dizisinin senaryosu Sema Erol ve Mahir Erol tarafından kaleme alınırken yönetmen koltuğunda ise Yıldız Hülya Bilban oturacak.


Bir Ada Masalı / Star TV: Ay Yapım imzalı dizinin senaryosunu Yelda Eroğlu kaleme alıyor, yönetmenliğini ise Ali Bilgin üstleniyor. Star Tv ekranlarında olacak dizi hakkında tüm bilinenler bunlar şimdilik.

Yazın da ekranlarda dizi reyting savaşları tam gaz devam edecek. Ancak yaz dönemi de pandeminin gölgesinde geçecek görünüyor. Hangi diziler başarılı olacak hep beraber göreceğiz. Yazında dizilerin başının asıl belası pandemi değil ne yazık ki reyting canavarı olacak. Kanallar düşük reytingler ile mücadele etmektense yapımcıları finale ikna ediyor. Ve Hiç kimse zarar etmeyi göze almıyor. Özellikle de ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizi göz önüne alırsak, herkes kendince haklı. Yaz sezonun açmak için gün sayan kanal ve yapımcılara şimdiden bol şans ve kolaylıklar diliyorum. Önce sağlıklı sonra da izlenmesi keyifli güzel bir sezon olur.

Yorumlar (0)
19°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Ekranın unutulmayan babaları arasından favorini seç!
Ekranın unutulmayan babaları arasından favorini seç!