1930’lu yılların rumbaları tekrar yorumlanıyor

KÜLTÜR SANAT 04.01.2021, 14:14 04.01.2021, 15:12
1930’lu yılların rumbaları tekrar yorumlanıyor

Dramaqueer/İstanbul Sanat Derneği, 1930’lu yıllarda Dramalı Hasan Hasgüler tarafından bestelenmiş rumbaları, kantoları ve fokstrotları günümüzün queer performans sanatçılarıyla buluşturduğu ‘Kırıta Kırıta” adlı video projesini YouTube kanalı üzerinden başlattı.

Yeni yılla beraber izleyicilerin beğenisine sunulan proje, 13 hafta boyunca her hafta cuma günü yayınlanacak videolarla devam edecek.

Kırıta Kırıta’nın son birkaç aydır devam eden yoğun bir ekip çalışmasının sonucu olarak ortaya çıktığının altını çizen Dramaqueer, “Kayıtlarına ulaşmakta bile güçlük çekeceğiniz bu eserler, taş plaklarda Mahmure Handan, Neriman, Fahriye, Nezihe ve Seyyan Hanımların seslerinde ölümsüzleşmiş.

Fakat kısa süre sonra unutulmuş pek çoğu, söylenmez olmuş. Zeki Müren, Adnan Pekak ve Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin) tarafından ara sıra hatırlatılmış, belleklere kazınmış şanslı olanları. İşte bu repertuvarı, queer potansiyellerinin de altını çizerek yepyeni kliplerle sunuyoruz. 13 hafta boyunca 13 kliple 1930’lardan 2020’lere bir köprü kuracağız” diyor.

Yorumlar (0)
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Woody Allen Türkiye’de bir film çekse başrolünde hangi çifti oynatır?
Woody Allen Türkiye’de bir film çekse başrolünde hangi çifti oynatır?