71. Berlin Film Festivali çevrim içi düzenlenecek

KÜLTÜR SANAT 17.12.2020, 15:50
71. Berlin Film Festivali çevrim içi düzenlenecek

11-21 Şubat 2021 tarihleri arasında fiziksel olarak gerçekleşmesi planlanan 71. Berlin Film Festivali, pandemi sebebiyle çevrim içi olarak düzenlenecek.

Cannes, Venedik, Toronto ve Sundance ile beraber dünyanın en önemli film festivalleri arasında yer alan Berlin Film Festivali, sinema sektöründe ve film festivallerinde cinsiyet eşitliğini sağlamak adına önemli bir adım atmış, oyuncu ödüllerindeki cinsiyet ayrımını kaldırmıştı. Geçen ağustos ayında festival yönetimi, cinsiyet ayrımı gözetmeyen oyunculuk kategorilerine ek olarak, 71. Berlin Film Festivali’nin 11- 21 Şubat 2021 tarihleri arasında fiziksel olarak gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

Hatta film sayısında azaltma, sinema salonlarının kapasitesinin yüzde 45-50 seviyelerine düşürülmesi, seanslar arasındaki boşlukların artması gibi birtakım önlemler alacağını belirtmişti. Ancak mart ayından bu yana salgın konusunda bir düzelme yaşanmadı. Aksine vaka sayılarından bir artış gözlemlendi. Almanya’daki vaka sayılarının rekor sayılara yükselmiş olması da festivalin geleceği konusunda yeni kararların alınmasına neden oldu.

11-21 Şubat 2021 tarihlerinde fiziksel olarak gerçekleşmesi planlanan 71. Berlin Film Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle çevrim içi olarak düzenlenecek.

Yorumlar (0)