Altın Portakal Festivali'nde bugün!

KÜLTÜR SANAT 04.10.2021, 13:25
Altın Portakal Festivali'nde bugün!

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 58. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali film gösterimleri ve söyleşiler ile geçen ilk gününü geride bıraktı. Festival bugün de sinema dolu bir programla izleyicilerle buluşacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Selman Nacar’ın yönettiği “İki Şafak Arasında” filminin söyleşisi saat 11.00’de, Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filminin söyleşisi saat 12.00’da film ekiplerinin katılımıyla AKM’nin yanında bulunan Balerin Cafe’de gerçekleşecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında yönetmen Cemil Ağacıkoğlu’nun kendi inançları çerçevesinde büyük günahlar işlemiş bireylerin nerelere, kimlere ve hangi kavramlara sığınmak zorunda kaldıklarını incelediği filmi “Kafes” 19.15’te, Semih Kaplanoğlu'nun doğanın bereketli olduğu bir coğrafyanın huzur veren güzelliği içinde yaşamasına rağmen yıllar içinde ruhu çoraklaşan Hasan’ın öyküsünü beyazperdeye taşıdığı “Bağlılık Hasan” 21.45’te Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. Halkın yoğun ilgisi nedeniyle ek seans açılan filmlerden “Kafes” saat 19.30’da, “Bağlılık Hasan” 22.00’da AKM Aspendos salonunda da gösterimde olacak.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması filmlerinden Joaquin del Paso’nun Venedik Film Festivali’nde gösterilen, kurduğu psikolojik gerilim atmosferiyle, kör inançlarla beslenen otoriter dünyanın sarsıcı bir portresini sunan ve izleyiciyi insanlık durumunun derin karanlığıyla yüzleşmeye davet eden filmi Tel Örgüdeki Delik / The Hole In The Fence 19.15’te yönetmenin katılımıyla, Clara Roquet’in bu yıl Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümündeyarışan, iki genç kızın yaz arkadaşlığını duyarlılıkla ele aldığı, bu sırada kamerasını yetişkinlerin dünyasına çevirmeyi ve göçmen işgücüne dayalı ev içi emeğini de sorguladığı filmi Libertad 21:45’te Türkiye’de ilk kez Yıldızların Altında 2’ de izleyici karşısına çıkacak. Tel Örgüdeki Delik filminin gösterimi sonrasında yönetmen Joaquin del Paso’nun katılımıyla söyleşi yapılacak.

Aslı Akdağ’ın “Konservatif bir ülkenin modern varsayılan bir yerinde, İstanbul’da bekâr bir kadın bebeğini babasız büyütmek zorunda kalırsa ne olur?” sorusunun peşinden gittiği filmi “Bekleyiş” 19.15’te, Ebru Şeremetli’nin göçün hafızası ile geleceğin bulanıklığı arasında sıkışmışlığa ve umuda dair bir hikâye anlattığı belgeseli “An Kalır” 21:45’te Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında ücretsiz izlenebilecek. Belgesel film gösterimleri sonrasında yönetmenlerin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek.

Altın Portakal Sinema Okulu kapsamında Hazal Kaya ve yönetmen Nisan Dağ’ın, oyuncu-yönetmen ilişkisi, oyunculuk ve oyuncu yönetimini konuşacakları “Oyunculuk Üzerine” başlıklı söyleşisi saat 14.00’da festival YouTube kanalında olacak.

FİLM FORUM BUGÜN BAŞLIYOR!

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum, bu yıl sekizinci kez düzenleniyor. Bugün başlayacak ve 6 Ekim’de sona erecek Forum, Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu, Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Platformu, Belgesel Film Work in Progress Platformu, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu ve geçen yıl ilk kez başlatılan Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu ile birlikte beş kategoride çevrimiçi düzenleniyor.

Antalya Film Forum’a bu yıl yapılan 136 proje başvurusu arasından  seçilen 26 proje; Mahmut Fazıl Coşkun, Olivier Barbier, Roshanak Behesht Nedjad, Jean-Benoit Henry, Justine Barda, Nisan Dağ, Brigid O’Shea, Hans Robert Eisenhauer, Serdar Kökçeoğlu, Burak Göral, Emine Yıldırım, Ersan Çongar, Deniz Şaşmaz, Olaf Grunert, Serge Bierset gibi sektörün profesyonelleri tarafından değerlendirilecek.

Toplam 425 bin TL tutarında para ve yan ödül desteğinin verileceği Antalya Film Forum, bu yıl Müge Özen ve Pınar Evrenosoğlu’nun ortak direktörlüğünde, Katriel Schory, Kristina Trapp ve Simone Baumann’ın uluslararası danışmanlığında düzenleniyor.

Antalya Film Forum bu yıl bir de Forum+ çatısı altında bir seri atölye, ustalık sınıfı ve konuşmayla arasında film profesyonellerine ulaşmayı hedefliyor. Forum+ kapsamında bugün Levent Öztürk tarafından verilecek “Renk Düzenleme” atölyesi saat 16.00’da çevrimiçi gerçekleşecek. Katılmak isteyenler bu link üzerinden atölyeyi takip edebilecek.

Yorumlar (0)