Bedenini hor kullanma hakkı yoktur

KÜLTÜR SANAT 29.06.2020, 10:12 30.06.2020, 09:04
Bedenini hor kullanma hakkı yoktur

“Oyuncunun enstrümanı bedenidir.” Bu benzetmeye birçok yerde, birçok defa rastlamışsınızdır. Temel oyunculuk eğitimi, beden kullanımını da içerir. Doğru duruşun, beden kullanımında esnekliğe ve estetiğe ulaşmanın yöntemleri üzerine çalışmalar yapılır. Bu bir bütünün içinde çok önemli bir parçadır.

Ben bu yazımda beden kullanımına farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Yeni projelerin konuşulduğu, sezon hazırlıklarının başladığı bugünlerde fiziksel olarak sete çıkmaya hazır mısınız? Korona günlerinden size neler miras kaldı? Kötü mirasları değiştirmek için harekete geçtiniz mi?

Beden sağlığının ne kadar önemli olduğunu deneyimlemeyen oyuncu yoktur. Hepimizin evlere kapandığı günlerden yavaş yavaş açık havaya doğru bir geçiş yapıyoruz. Bu pandemi döneminde eksikliğini ya da fazlalığını hissettiğiniz ne varsa bunu değiştirmek için harekete geçmeli ve elinizden ne geliyorsa yapmalısınız.

Bir oyuncunun bedenini hor kullanma hakkı yoktur. Mesleğini devam ettirebilmesi için her zaman sağlıklı kalmaya ihtiyacı vardır. Bu yeni dönemde fiziksel olarak bedeninizin ihtiyaçlarına kulak verin. Bağışıklık sisteminizi korumak için doktor tavsiyesi eşliğinde takviyeler alın. Korona döneminde aldığınız kilolar varsa bunları vermeye çalışın. Acilen spora başlayın, illa spor salonlarına gidin demiyorum ama uzun zamandır evlerde olduğunuzu düşünürsek 1 saat yürüyüş yapmak, online ya da özel pilates dersleri almak güzel bir seçenek olabilir.

Özellikle pilates oyunculara omurganın esnekliği, bedenin esnekliği ve mobilitesi beraberinde zihinsel ve duygusal esnekliği de getirir. Böylece beden esnedikçe, eklemler hareketlendikçe ve dokular yumuşadıkça, düşünceler, duygular, kelimeler ve ifade ediş biçimleri de daha akışkan bir hale gelir. Bu da setlerde stres yönetimine en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde oyuncuya koruyucu kalkan görevi görür.

Beden sağlığını korumak için atılacak her adım, bir sonraki rolünüze sizi daha iyi hazırlar. Böylece yeni bir karaktere katacağınız her özellik izleyicilere daha gerçekçi yansır. Doğru nefes almanın da ne kadar önemli olduğunu düşünürsek spor yapmanın ve sağlıklı kalmanın bir oyuncuya kazandıracaklarını deneyimlemek yeni tecrübe alanınız olabilir.

Enstrümanınızı iyi kullanmak sizin elinizde…

Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Senin favori çiftin hangisi?
Senin favori çiftin hangisi?