Nasıl marka oyuncu olursunuz?

KÜLTÜR SANAT 27.04.2020, 10:18 27.04.2020, 16:52
Nasıl marka oyuncu olursunuz?

Şimdiye kadar içinde bulunduğumuz karantina sürecinde oyuncular için teknolojiyi anlama, kullanma gerekliliği ve yöntemleriyle ilgili konulardan bahsetmiştim. Artık yola devam ederken kariyeriniz ve markanız için neler yapmanız gerektiğini ve dikkat etmeniz gereken şeyleri konuşacağız.

Bir oyuncunun kendi markasını yaratması ve bu bilince ulaşması, işin en temel unsurlarından biridir. Bunu büyük bir adım ya da daha sonra atılacak bir adım olarak görmeyin. Çünkü nasıl başlarsanız süreç öyle devam eder.

Oyuncu kimliğinizi ve markanızı yaratmanın ilk adımlarından biri sektörel bilgidir, yani çalışacağınız sektörü ve gerekliliklerini öğrenmek çok önemlidir. Sizler gibi yüzlerce oyuncu bu sürece dahil olurken yetenek ve eğitimin yanı sıra bilginizle de öne çıkabilirsiniz.

Oyunculuğun bir meslek olduğunu unutmadan mesleki bilgilerinizi kontrol edin. Örneğin; sözleşmelere dair bir fikriniz var mı ? Haklarınız nelerdir? Meslek birlikleri hakkında bilgiler edinin. Bu birliklerin çalışmalarını takip edin, ücretsiz verilen kurslardan ve seminerlerden faydalanın. Böylece haklarınız ve dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili fikriniz olur.

Ajans ve menajerleri tanıyın

Doğru adımlardan bir diğeri de sizi doğru temsil edeceğine inandığınız ajans ve menajerleri tanımaktır. Çalıştıkları oyuncuları, projeleri ve süreç yönetimlerini takip edin. Sosyal medya kullanımlarından, kriz yönetim şekillerine kadar bilgi edindiğiniz her şey size bir fikir verecektir. Böylece sizin için en doğru temsili kimin ve nasıl yapacağına dair fikriniz olur. Bu bilgilerden yola çıkarak başvuru yaptığınızda, reddedilme şansınız çok düşük olacaktır. Hatta bu süreci tamamladığınızda kendiniz için doğru ajansı ya da menajeri, doğru projeyi ve kariyeriniz için doğru yolu bulmuş olabilirsiniz.

Oyunculuğunuz için aldığınız eğitimlerin yanında çalışacağınız sektörün gerekliliklerini öğrenmek de çok önemlidir. Bu konuda aslında çok şanlısınız.. Benim gibi, sektörün kalbinde çalışan yapımcı, yönetmen, senarist, oyuncu, gazeteci, iletişimci, avukat, mali müşavir vb. gibi konusunda uzman olan birçok yazar www.dizidoktoru.com’da yani burada sizlere yazılarıyla yol göstermeye çalışıyor. Lütfen ilk iş bu sitedeki köşe yazarlarının yazılarını okuyun ve bakın onlar size hangi ipuçlarını vermişler.

Not: Gurme ya da marka temsilcisi değilseniz lütfen sosyal medyanızda içecek markaları ve restoran isimleriyle aynı karede olmayın. Unutmayın, siz de bir markasınız.

Yorumlar (0)