Aşk ve şiddetle dolu bir panorama

ÖZEL HABER 29.11.2022, 12:41 30.11.2022, 15:21
Aşk ve şiddetle dolu bir panorama

Karşınızda sevgiliniz var, sanki zaman durmuş ve siz o anda kalmışsınız. Bir dış ses devreye giriyor ve bazen doğadan bir çiçeği, sonra hayvanı ya da bir olayı anlatıyor. İnsanların doğayı da tıpkı kendi hayatları gibi nasıl katlettiğine şahit oluyorsunuz. Ardından Duygu ve Fikret başlıyor dansa, kavgaya, aşağılamaya, ağlamaya, yüzleşmeye, haykırmaya… İnsanın karanlığının ve acısının birçok hali bu iki karakterde hayat buluyor. Duygu ve Fikret bir ara aşık olmuş ve evlenmişler. Ama hormonları uzun süre onlarla kalmamış ve aşk yerini başka duygulara, heyecanlara bırakmış. Fikret sık sık gitmeyi seçmiş, Duygu ise kalan olmuş. Fikret kalamayacağını söylediği için hep kendisini dürüst saymış ve sorumluluk almamış. Duygu bile bile lades dediği için hep pişman olmuş ve ortaya modern şehir hayatının içinde sıkışmış evli bir çiftin sıkıcı, bazen de dehşet verici hayatı kalmış. Sadece hayatı demek doğru olmaz. Başlangıçtan sona evli bir çiftin aşk ve şiddetle dolu panoraması kalmış.

Duyguların dansı

Kum Zambakları oyunundan bahsediyorum. İstanbul’da patlama olduğunda bile seyircinin salonu doldurduğu, izlediğinde kendi hayatından bir kesite şahit olduğu Yeşim Özsoy’un kaleme aldığı Kum Zambakları’ndan… Oyun sarsıcı ve izleyiciyi tetikte tutması zor. O nedenle rejiye çok iş düşmüş. Yönetmen Mark Levitas’ın gözüne ve duygusuna sağlık. Oyunda Umut Kurt ve Evrim Doğan sadece dans etmiyor. Duygular arasında da bir dansa çıkarıyor sizi. Her defasında duygularınıza da “Annen, baban bakıyor gülümse” diyorlar adeta. Kum Zambakları 11 Aralık ve 18 Aralık’ta Zorlu PSM’de. Kaçırmayın!

6 Aralık’ta Aga cinayet var!

Lafı eğip bükmeme gerek yok, televizyonda yayınlandığı dönemde ben gerçek bir Behzat Ç. fanıydım. Hatta şimdi alıp beni sınava soksanız pek çok sahneyi ezbere anlatabilirim. Ama ne yalan söyleyeyim, 2019 yılında yeniden çekildiğinde sevemedim. Ne eski tadı vardı, ne de dili… Behzat ve temsil ettiği her şey gitmişti sanki… Aradan üç yıl geçti ve haftaya salı yani 6 Aralık’ta Behzat geri dönüyor. Üstelik bu defa senaristi ve yönetmeni de değişti. Ayrıca savcı Esra yani Canan Ergüder ve Harun yani Fatih Artman yok. Fatih 2019’daki versiyonda da yoktu zaten. Yepyeni bir hikaye, senarist, yönetmen, yapım şirketi ve yeni oyuncuları var Behzat’ın… Adı: Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi… Eser Emrah Serbes’e ait, senarist Ercan Uğur. Yönetmen koltuğunda ise Devrim Yalçın var.

Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçu ve Berkan Şal Behzat, Hayalet ve Akbaba olarak cinayet şubeyi yaşatıyorlar. Ama yeni bir Harun katılıyor diziye… Pardon Osman Harun… Evliya Aykan cinayet büronun yeni Osman Harun’u, bir de Melike olarak Derin Beşikçioğlu var. Şule’nin sevgilisi Mürsel olarak Burak Dakak Behzat Ç.’de… Son yıllarda en beğendiğim genç oyunculardan biri Burak. Behzat Ç.’ye de çok şey kattığına eminim. Yeni bir savcımız var; Belgin. Kimseye eyvallahı yok, Behzat’a sağlam kafa tutanlardan… Gökçe Eyüboğlu rol alıyor. Dizinin kötüleri de sağlam… Mehmet Ali Nuroğlu ve Esra Ronabar… Behzat’ı özledik mi? Ben özlemişim o repliği: Aga cinayet var! 6 Aralık’ta Blu TV’de başlıyor.

Yorumlar (0)