Kurtuluş Savaşı’nın gizli kahramanları sinemaya taşınıyor

SİNEMA 26.04.2022, 08:59 26.04.2022, 16:12
Kurtuluş Savaşı’nın gizli kahramanları sinemaya taşınıyor

Kurtuluş Savaşı’nın en kritik döneminde Milli Mücadele’nin seyrini değiştiren gizli haberleşme ağının hikayesi sinema filmi olarak çekildi. 13 Mayıs’ta gösterime girecek Kurtuluş Hattı filmi, 23 Nisan’da TBMM’deki özel programda gösterilecek. 

Atatürk’ün Nutuk’ta “Kendisine teşekkür etmeyi milli ve vatani görev olarak görüyorum” dediği telgraf memuru Hamdi Bey’in hayatından esinlenen film, posta ve telgraf memurlarının Kurtuluş Savaşı’ndaki özel rollerini perdeye taşıyor. Senaryosunu Selman Kayabaşı’nın yaptığı filmin yönetmen koltuğunda da Kayabaşı oturuyor. Filmde Yusuf Aytekin ve Gülsim Ali başrolleri paylaşırken oyuncu kadrosunda Emin Gürsoy, Nizam Namidar, Benian Dönmez, Hamdi Erdoğan, Kaan Turgut, Aybike Turan gibi  önemli isimler yer alıyor. Çekimleri 2021 yılında yapılan Kurtuluş Hattı’nın müzikleri Zeynep Alasya’ya ait. 

Milli Mücadele’nin seyrini değiştiren gizli haberleşme ağının hikayesi… 

İstanbul’la Anadolu arasındaki bağı koparmak isteyen işgal kuvvetlerine karşı bir grup vatan sevdalısı gizli bir operasyon yürütür. Cepheden yeni dönen ve yıllardır hasretini çektiği kıza, Hilal’e kavuşmak isteyen Hamdi, hiç beklemediği bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Atatürk’ün Nutuk’ta özellikle teşekkür ettiği telgraf memuru Hamdi Bey’in hayatından esinlenen sarsıcı bir hikaye. 

Yorumlar (0)