İkonik maskeler hayatımızın bir parçası olabilir

Almanya merkezli bir tasarım kolektifi, koronavirüs salgınıyla birlikte sosyal hayatın dönüşümü sonucu bundan böyle bir süre daha kullanımda olması beklenen maske kavramına farklı bir bakış getirdi.

YAŞAM 06.05.2020, 13:16 06.05.2020, 13:21
İkonik maskeler hayatımızın bir parçası olabilir

Sınır, cinsiyet, sosyal konum, kültür ve ekonomik statü ayırmadığı için demokratik bir virüs olarak tanımlanan corona virüs, neden olduğu salgınla ilişkilerimizi değiştirirken gerçeklik algımızı da etkiledi. Almanya merkezli bir tasarım kolektifi olan Plastique Fantastique, karantina zamanlarında sosyal hayatımızın dönüşümünü ve fiziksel dokunuştan yoksun kalmanın etkilerini inceledi ve bir tasarım geliştirdi. Şeffaf ve içi boş iki yarıküreyi birleştiren tasarımcılar, bunu kafalara uyan bir maske haline getirdi. 

İkonik tasarım, 50'lerin bilim kurgu çizgi romanlarından ve 60'ların ütopik hareketlerinden esinlenerek yapıldı. İki kişi, sokağa çıkarak iç ve dış olmak üzere farklı mekanlarda bu ikonik tasarım maskeyi deneyimledi. Kim bilir, bu ikonik bilim kurgu maskeleri şimdilik tuhaf görünse de, yeni sosyal hayatımızda yaygınlaşıp 'normal' hale gelebilir.

Yorumlar (0)