28.11.2020, 15:24

Akıl, ruh ve beden sağlımızı korumak için öneriler!

Evlere kapanmamız yakındır, daha sıkı tedbirler gelmek üzere… 1 Aralık’tan itibaren yılbaşına kadar sokağa çıkma yasağının geleceği konuşuluyor. Kimilerine göre geç kalındı, çoktan çıkmalıydı. Tablonun durumu kısıtlamalarla önüne geçilebilecek gibi görünmüyor.

Hem kendimizi hem de sevdiklerimizi korumak için bunlara uymak zorundayız. Bu tedbirlerin en önemlisi de elbette “evde kalmak.” Ne kadar az insanla temas edersek ve kalabalık ortamlardan uzak durursak, hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığı için o kadar iyi.

“Evde kalıyorum, ama çok sıkılıyorum. Ne yapsam bilmiyorum?” diyenler için evde yapacak birçok güzel şey var. Kötü düşünceleri, bizi aşağıya çeken negatif ruh hallerini de uzaklaştırmak için bir liste hazırladım.

Peki, vaktimizi nasıl daha güzel bir şekilde değerlendirebiliriz? Gelin, evde ne gibi aktiviteler yapabiliriz, beraber keşfedelim!

Uzun süredir ilgilenmediğiniz hobinize yönelin

Herkesin bir süre öğrenmeye çalışıp köşeye koyduğu bir müzik aleti ya da resim tuvali vardır! İşte şimdi, onları bulundukları yerden çıkarmanın tam zamanı. Yakın zamana kadar “Vaktim yok, nasıl ilgileneyim?” dediğiniz şeyler için artık yeterli vaktiniz olabilir. Üstelik müzik, resim gibi uğraşlar insanı ruhsal açıdan besler ve günlük kaygılardan uzaklaştırır.

Sanal müze turlarını keşfe çıkın.

Bir anda sosyal hayattan uzaklaşmak zor. Kısıtlamalarla dışarı çıkma isteğimizin de ters orantılı çalıştığını da düşünürsek, kendimizi dışarıda gibi hissetmek için sanal gezilere göz atabiliriz.

Sanal gezinti yapabileceğiniz müzeler:

Online kurslara katılın

Günümüzde insanların ilgi alanlarına göre birçok online kurs bulunuyor. Çizim, animasyon, el işi, dijital çizim ve dahası… Bu online kurslara yazılabilir, becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Vaktinizi bu şekilde nitelikli bir şekilde değerlendirdikçe bu süreçte kendinize yeni şeyler katıp karamsar düşünceleri de, Covid'i de zihninizden uzak tutabilirsiniz.

Evde spor yapın

Size uyacak illaki bir egzersiz vardır. Yoga, pilates ya da YouTube’dan beğendiğiniz yapması hem zevkli hem de kolay hareketlerle günde 30 dakikanızı bedeninize ayırabilirsiniz. Bu sizi hem ruhsal hem de bedenen zinde tutacaktır.

Okumadığınız kitaplara vakit ayırın

Boş zamanlarımda kitap okuyorum diyenler için söylenmiş çok güzel bir söz var: Kitap boş zamanlarda okunmaz, okumak için kitaba zaman ayrılır. Şimdi o zamandan bol bol elimizde var. Kitap okuma listesi de benden gelsin.

Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece, Anthony Burgess Otomatik Portakal, Anton Çehov Altıncı Koğuş, Jose Saramago Körlük, William Golding Sineklerin Tanrısı, George Orwell 1984, Aldous Huxley Cesur Yeni Dünya, Yaşar Kemal İnce Mehmed, J.David Salinger Çavdar Tarlasında Çocuklar, Eckhart Tolle Şimdi’nin Gücü, Lee Carroll Yuvaya Yolculuk.

Evde eğlenceli oyunlar oynayın

Ailece bir daha hiç bu kadar bir arada olamayabiliriz. Çocuklar büyüyor, biz yaş alıyoruz, geride de sadece birlikte geçirilen güzel anılar kalıyor. Bunu avantaja dönüştürmek elimizde. Özellikle akşamları kağıt oyunları çok zevkli. Eşek, Papaz Kaçtı, Dürt, Pis Yedili eğlenceli ve çok komik. Bundan birkaç akşam önce bir eşek oynadık ki sormayın, cezalı eşek, cezaya kalana (eli üstte kalana) abuk sabuk ne varsa yedirip içirdik. Bir kaşık zerdeçal, tarçın gibi ve su içmekte yok yut yutabilirsen.

Kutu oyunları, Americano, okey, katil kim. Zevkli kolay ve eğlenceli seçenekler.

Film kulübü yapın

Film geceleri de yine ailece yapabileceğiniz en basit aktivitelerden. Mısırlarınızı patlatıp her gece birinizin seçtiği yerli yabancı izlemediğiniz filmlerle aile keyfi yapın. İşte öneriler; Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Karayip Korsanları, Dövüş Kulübü, 12 Öfkeli Adam, Esaretin Bedeli, Cesur Yürek, Baba Serisi, Geleceğe Dönüş, E.T, Guguk Kuşu, Forrest Gump, Piyanist, Olağan Şüpheliler, Ucuz Roman, Star Wars, 6. His, Rain Man, Hayat Güzeldir, Milyonluk Bebek, Kill Bill, Yeşil Yol, P.K, Ah Mary Vah Mary, Madagaskar, Müzede Bir Gece, Babamın Penguenleri, Tanrılar Çıldırmış Olmalı, Aman Tanrım.

Bir yıldır geçirdiğimiz olağanüstü salgın günlerinin ikinci ve büyük patlamasında hem bedensel hem de ruhsal olarak sağlıklı kalmamız dileğiyle!


 


Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Woody Allen Türkiye’de bir film çekse başrolünde hangi çifti oynatır?
Woody Allen Türkiye’de bir film çekse başrolünde hangi çifti oynatır?