İstanbul’u bir de sokak köpeklerinin gözlerinden tanıyın

BELGESEL 09.06.2021, 12:54
İstanbul’u bir de sokak köpeklerinin gözlerinden tanıyın

Hot Docs Kanada Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Uluslararası Yapım Ödülünü alan, New York Times ve Rotten Tomatoes tarafından tavsiye edilen belgesel filmi Stray, GAİN’de yayına girdi. 

Stray, izleyiciye İstanbul’u üç sokak köpeğinin gözleri ve kulaklarıyla, farklı bir perspektiften görme şansı tanıyor. Zeytin, Nazar ve Kartal şehrin sokaklarında dolanıp yemek ve yuva ararken, bizleri şehre ve insanlarına dair samimi hikayelere doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Bu yolculukta karanlık sokaklara, göz ardı edilen toplulukların yaşamlarına ve bakımsız tarihi kalıntıların hüznüne tanık olmak da var, dostluk, samimiyet ve neşeye de…

Yönetmenliğini Elizabeth Lo’nun yaptığı Stray’de, köpeklerin dünyasını olabildiğince yakından izleyebilmek için, özel cihazlarla onların seviyesinden ses ve görüntü alındı. Hikayenin kahramanları Zeytin ve Nazar’a GPS özellikli tasmalar takıldı. Prodüksiyon takvimi, tüylü oyuncuların kendi yaşam akışlarına sadık kalınacak şekilde, oldukça “esnek” olarak hazırlanmak zorunda kalındı. Yönetmen Lo, repliklerin olmadığı, mimiklerin ve jestlerin konuştuğu bu filmde köpeklerin gündelik yaşam örgülerine minimumda müdahale ederek, şehrin ve tüm sakinlerinin çarpıcı yaşamlarını en gerçek halleriyle sunmayı tercih etti.

Bu samimi ve büyüleyici hikaye İstanbul’un sokak köpekleri için bir yardım kampanyasına da vesile oluyor. 4-14 Haziran tarihleri arasında HAYTAP’a 10 TL ve üzerinde bağış yapan herkese GAİN, 1 haftalık Premium üyelik hediye ediyor.

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yaz ekranında senin favori çiftin hangisi?
Yaz ekranında senin favori çiftin hangisi?