Ödüllü belgesel “Anne Gidince” TRT Belgesel’de

BELGESEL 04.12.2020, 10:29 04.12.2020, 14:36
Ödüllü belgesel “Anne Gidince” TRT Belgesel’de

Savaş ve yoksulluğun pençesindeki Afganistan’da, eşi vefat eden bir babanın altı çocuğuyla sürdürdüğü hayat mücadelesine tanıklık edileceği ve uluslararası birçok festivalde ödül almış olan “Anne Gidince” belgeseli ilk gösterimiyle yarın akşam saat 21.30’da TRT Belgesel’de izleyicinin beğenisine sunulacak.

Baba ve 6 çocuğunun yürek burkan hikayesi

Muhammet, Afganistan’ın Bamyan şehrinin bir dağ köyü olan Sumara’da, en büyüğü 11 en küçüğü ise 2 yaşında olan altı çocuğuyla yapayalnız kalmıştır. Çocuklardan 9 yaşındaki Masume eğitimini yarıda bırakıp kardeşlerine annelik yapmakta; 11 yaşındaki büyük erkek kardeş Cumahan ise ailesinden çok uzakta çalışmaktadır. Peki, ne olmuştur da Muhammet ve çocukları bu hâle düşmüştür? Neden Masume kardeşlerine bakıyor? Neden Cumahan kardeşlerinden ayrı, tek başına bir köyde çobanlık yapıyor? Afganistan’da bir baba ve altı çocuk yaşamak için büyük bir mücadele yürütmek zorunda. Çekimleri 35 gün süren belgesel film Afganistan’da on yıllardır süren savaşın yaratmış olduğu tahribatın mikro ölçekte yansımalarını gösteriyor.

“Anne Gidince” belgeseline uluslararası festivallerden ödül

“Nasır ve Diğerleri”, “Miro’nun Yolculuğu”, “Afgan Kömürü” ve “Afgan Kadını” gibi birçok ödüllü yapımın yönetmenliğini yapan Zeynep Keçeciler, “Anne Gidince” belgeseliyle de uluslararası önemli festivallerde ödül almaya devam ediyor. Ünlü yönetmenin “Anne Gidince” belgeseli; Cannes Corporate Media and TV Awards 2020’de belgesel ve haber kategorisinde gümüş ödül, Short Film Factory 2020’de birinci, Rolling İdeas 2020’de birinci ve daha birçok festivalde büyük ödüller aldı. Ayrıca belgesel onlarca uluslararası film festivalinde finalist oldu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?