Ölümü göze alanların yolculuğu "Tenere" Gain'de!

BELGESEL 05.05.2021, 11:22 05.05.2021, 15:45
Ölümü göze alanların yolculuğu "Tenere" Gain'de!

Hasan Söylemez’in yönettiği; İstanbul Film Festivali, Ankara Film Festivali, Pan Afrika Film Festivali özel seçkilerine giren ve Manchester Film Festivali’nden ödülle dönen, 8,5 IMDb puanına sahip belgesel film Tenere, şimdi GAİN izleyicisiyle buluşuyor.

Dünyanın en büyük ve en sıcak çölü Sahra Çölü’nde günler süren, tehlikelerle dolu bir yolculuk… Nijer’den yola çıkıp Libya ve Avrupa’ya ulaşmak için çölü geçmeye çalışan Afrikalı insanların gerçek hikayesi ...

Yönetmen Hasan Söylemez, ismini “Çöllerin çölü” anlamına gelen bölgeden alan Tenere’de, Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkan Beşir ve yol arkadaşlarının Nuh’un gemisini andıran bir kamyondaki yolculuğunu anlatıyor. Afrikalı yolcular yaklaşık 400 bin kilometrekareye yayılan ve yerel dilde “Çöllerin Çölü” anlamına gelen Tenere bölgesini geçerek, Libya veya Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyorlar.

10-15 günü bulan bu yolculuk hem fiziksel hem psikolojik olarak son derece zorlayıcı. Çölde kaybolmak, araç bozulduğu için olduğu yerde kalarak susuzluktan ölmek veya haydutların saldırısına uğramak olası kabul ediliyor. Sadece son üç yılda bölgede 20 binin üzerinde kişi ölmek üzereyken kurtarılmış. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise bilinmiyor. Belgesel, tüm bu riskleri kabul ederek yola çıkanların hazırlıklarını, yolda yaşananları, doğa şartları ve duygusal çelişkilerle mücadelelerini seyirciye aktarıyor.

Yorumlar (0)