Suçluları ve çeteleri koruyan inanç “Santa Muerte”

BELGESEL 29.10.2021, 09:33
Suçluları ve çeteleri koruyan inanç “Santa Muerte”

TRT Belgesel’in yeni yapımı “İnançlar ve Yaşamlar” ilk bölümünde Santa Muerte inancını ekrana taşıyor. Meksika’da hem Aztek hem de İspanyolların sömürge ile dayattıkları bazı inanç ve kültür uygulamalarının zamanla bir inanışa dönüşmesiyle ortaya çıkan Santa Muerte’nin, Meksika çetelerini ve tüm suçluları koruduğuna inanılıyor. Belgeselin ilk hikayesinde Santa Muerte inancına bağlı olan kanser hastası Don Horge Seguar’in, kutsal Santa Muerte tapınağına gidip sağlık dilemesi aktarılacak. Tapınağa girmeden önce büyücü ayini yapılması, sonra arınma ve tanrılara haber verme ritüelinin gerçekleşmesi gerekiyor.

Ölüler günü ritüeli

Belgeselin ikinci hikayesinde ise Aztek kültürü ve inancının geçmişten günümüze kadar getirdiği ölüler günü ritüeli yer alıyor. Meksika toplumunda yer alan ölüler günü, her yıl düzenli olarak büyük bir festival ile kutlanıyor. Bu inanca sahip Marla, ölen kocası Ricardo’nun kemiklerini mezarından çıkaracak ve onu evine getirecek. Tüm aile de bu özel günde Ricardo için bir araya gelerek hep birlikte akşam yemeği yiyecek. Gecenin sonunda ise Ricardo’nun kemikleri tekrar mezarlığa konulacak.

Santa Muerte inancı ve Aztek kültürü ölüler günü ritüelini ekranlara taşıyacak “İnançlar ve Yaşamlar”, 31 Ekim Pazar saat 22.30’da TRT Belgesel ’de.

Yorumlar (0)