Casus yazılım Pegasus dizi oluyor

DİZİ 21.12.2022, 14:39
Casus yazılım Pegasus dizi oluyor

İsrailli şirketin geliştirdiği ve dünyada 50 bin, Türkiye’den de 500 kişinin izlendiği iddia edilen casus yazılım Pegasus'u konu alan kitap dizi oluyor. Yazar ve müzisyen Sina Koloğlu, haberi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. 

Koloğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "Paris merkezli Forbidden Stories ve Amnesty International ile aralarında The Guardian, Washington Post ve Le Monde gibi medya kuruluşlarının da olduğu 17 yayın organı, İsrail’in ürettiği Pegasus isimli casus yazılımın izini sürdü. Haftalar süren ortak çalışmada dünya genelinde en az 50 bin telefonun söz konusu yazılımla hedef alındığı belirlendi. Aralarında Türkiye'den de 500 kişinin izlendiği söylenen bu skandal ile ilgili önümüzdeki ocak ayında ‘Pegasus: How a Spy in Our Pocket Threatens the End of Privacy, Dignity and Democracy' adlı kitap çıkacak.

Kitabı, araştırmayı yapan gazetecilerden Laurent Richard, Sandrine Rigaud ve Mark Zwonitzer yazdılar. Bu kitap, dizi olacak. Senaryo çalışmasında kitabın yazarları da yer alacak. Atlantique Productions ve Mediawan Studio France, yapımcılar. Dizi ile ilgili yapım tarafı; 'Drama, soruşturmanın iç işleyişini ve casusluk işini, çok gizli bir küresel işbirliğinin güzelliğini ve kafa karışıklığını, doğruyu söylemenin dramatik yükünü ve bunun bir Goliath ile savaşan korkusuz insanlar üzerindeki duygusal etkisini keşfetmemizi sağlayacak' diyor."

Yorumlar (0)