Herkes oyuncu olabilir mi?

DİZİ 04.05.2020, 10:57 05.05.2020, 10:27
Herkes oyuncu olabilir mi?

Bugünlerde, mail kutuma düşen ve çok sorulan sorulardan bazı örnekler vererek başlamak istiyorum.

  • Ben de oyuncu olmak istiyorum size nasıl ulaşabilirim?
  • Oyuncu olmak için bana da şans verir misiniz?
  • Menajer olarak sizinle çalışmak istiyorum, nasıl cv gönderebilirim?

Bu üç sorunun cevabının da sizde saklı olduğunun farkında mısınız? İlk sorudan başlayalım. Bana ulaştınız, şu anda mailinizi okuyorum. Ve evet mail de bir iletişim şeklidir. Ayrıca önce siz kendinize bir şans verin ve işe oyunculuğun ne olduğunu anlayarak başlayın.

Daha önce oyuncu olmak isteyenlere yol gösterirken onların kendilerini keşfetmeye başladıklarını ve bu keşiften yola çıkarak eğitimleri için ellerinden geleni yaptıklarını farz etmiştim. Ancak görüyorum ki özellikle şu dönemde “Ben de oyuncu olabilirim”, “Ben daha iyi yaparım”, “Benim neyim eksik” tavrı çoğalmış durumda. Öncelikle şunu belirtmek isterim evet herkes oyuncu olabilir. Ancak bu herkes kavramının açılımında neler var, bunlara bir bakmak gerekir.

Yürüyeceğiniz bu yolda oyuncu olabilmek için önce bu mesleği çok iyi tanımanız gerekir. O yeteneğin sizde olup olmadığına lütfen önce siz karar vermeyin. Unutmayın ki, kendisinin çok yetenekli olduğuna inanan hatta yetenekli olmasına rağmen oyunculuk disiplinine sahip olmayan binlerce örnek kaybolup gitmiştir.

Neden oyuncu olmak istiyorsunuz? Bu soruyu sorduğunuzda aldığınız cevap ünlü olmak ve para kazanmaksa bunun daha az emek isteyen şekilleri var, onları deneyin. Günümüzde internet bu örneklerle dolu.

Yakışıklı ya da güzel olmak yetmez

Kendinizi ikna etmek için hikâyelere tutunmayın. Onlar da böyle keşfedildi, kafede otururken yapımcı gördü, bir diziye girdi şöhret oldu. Bu hikayeleri dinlediğinizde anlatılanların gerçekleri ne kadar yansıttığını biliyor musunuz? Ya da devamında ne olduğunu? Başarılı olan her oyuncunun hikayesinde bu işe ne kadar emek verdiği ve çalışkan olduğu yatar. Altın tepside sunulduğunu gördüğünüz hiçbir şey kalıcı ve gerçek değildir. Evet, çok güzel bir kadın ya da çok yakışıklı bir erkek olarak dikkat çekebilirsiniz, ayrıca çevrenizde size oyuncu olmanızın ne kadar kolay olacağını söyleyen kişiler de olabilir. Ancak hiçbir yapımcı ya da yönetmen sadece bununla ilgilenmez. Güzel ya da yakışıklı olmanızın dışında kalan ne varsa yaptığınız, oyuncu olmanız için attığınız ilk adım da o dur. Çok iyi taklit yapıyor olabilirsiniz ya da sesiniz çok güzeldir. Dünyanın bu örneklerle dolu olduğunun farkında mısınız ?

Eğitim şart mı? Evet şart, ancak kast ettiğim illa konservatuar eğitimi değil. Sektörümüz, alaylı diye tabir ettiğimiz ve büyük başarılara imza atmış oyuncularla dolu. Günümüzde oyunculuk eğitimi almanın birçok platformu vardır. Ancak tiyatro disiplinini öğrenmek, bu yolda yürümek, usta çırak ilişkisini sürdürmek de önemli bir eğitimdir.

Oyuncu olmak için tüm bu denklemleri çözdüğünüze inanıyorsanız; son bir hamle doğru zamanda doğru yerde olmaktır. İşte tüm bunlardan sonra o soruyu tekrar sorabiliriz. Herkes oyuncu olabilir mi?

Yorumlar (1)
Hakan Altıner 3 yıl önce
Mükemmel bir klavuz