"Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi” milyonları ekrana kilitledi

DİZİ 02.01.2024, 10:57 02.01.2024, 11:02
"Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi” milyonları ekrana kilitledi

TRT 1’in dördüncü bölümü yayınlanan sezonun en iddialı dizisi “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi” yedinci bölümüyle ekranlara geldi.

TRT 1'in iddialı dizisi “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”, dün akşam yayınlanan bölümüyle izleyicileri ekran başına kilitledi. Sosyal medyada da gündemden düşmeyen dizi, heyecan ve aksiyon dolu sahneleriyle nefesleri kesti.

“Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”nin yedinci bölümünde neler oldu: Selahaddin ve Gregor kıran kırana vuruştu. Birbirlerine üstünlük sağlayamadan Ömer Mella geldi ve toya gelen beylerin sarayda öldürüldüğünü söyledi. Bu haber Selahaddin ile Gregor’u durdurdu. Aynı zamanda İsmet de Sultan Nureddin’e savaşacaklarına dair gözdağı vererek saraydan ayrıldı ve beyleri öldürülen diğer obaları da yanına çekip saldırı planladı. İsmet ve İlbüke, düşmanların obalarına saldırıp alplarının öldürüldüklerini gördüler ve bir davul sesi duydular, ileri baktıklarında Kürboğa’nın ölüsünün etrafında dönen İlbüke’nin abisi Karategin’i gördüler. Bu sırada Sultan Nureddin de beyleri öldürenleri bulmak için Nusreddin’i sorguladı fakat Nusreddin kendini açık etmedi.

Selahaddin alpların cesetlerinde bir iz bulmak amacıyla darüşşifanın yoluna düştüğü vakit Reyhani de cesetlerdeki izleri yok etmek için yola çıktı. Reyhani ile karşılaşan Selahaddin, cesetlerin peşine düşmek için Böri obasına gitti ve Kürboğa’yı öldüren alpı tetkik etmek için izin aldı. Ebced hesabıyla bunu yapanların Alamut’tan kopan Haşhaşi teşkilatı olduğunu çözen Selahaddin, bu işin başında Dağın Efendisi’nin olduğunu anladı ve peşine düştü.

Öte yandan Sinan, Gregor’un yanına gitti ve ona obaları birbirine düşürmek için yaptığı planı anlattı. Selahaddin ise yolda giderken önüne düşen okun ona özel bir işaret olduğunu düşündü ve tek başına ormanda yanan ateşe doğru ilerledi. Sinan ile karşılaşan Selahaddin, Haşhaşilerin tuzak kurduğunu anlamıştı ve bu işin arkasındaki olayları çözmek için onların tuzağına bilerek düştü. Sinan, Selahaddin’i zincirlerle adeta esir aldı.

Bu sırada Böriler’in otağına gelen Prenses Viktorya, İsmet Hatun’a askerleriyle desteğini gösterirken Melike Hatun ise Sultan Nureddin’e İsmet Hatun’la olan geçmişi hakkındaki endişelerini söyledi. Gözleri, ayakları ve elleri bağlanan Selahaddin, Sinan ve Reyhani’nin olduğu yere getirildi. Sinan, Reyhani’ye fedailerine içirdiği özel karışımı Selahaddin’e içirmesi için bir şişe verdi. Selahaddin bu sırada Reyhani’yi baş parmağındaki kesikten tanıdı. Fedailer, Selahaddin’e içeceği içireceği sırada Selahaddin onları öldürdü ve hızla mağaradan çıktı.

Öte yandan Sultan Nureddin ise şehre saldıran Haçlılar ve Türkmenler olduğunu düşündüğü düşmanlar ile vuruştu. Melike Hatun ise Nusreddin’e Berra’nın ölüm haberini verdi. Selahaddin, soluduğu duman yüzünden bayıldı ve kendine geldiğinde ilk iş Şam’a yola koyuldu. Nureddin ise bu saldırıyı obalılardan bilip gereken karşılığı vermek için emir verdi.

Diğer yandan Baldvin, Gregor ve Viktorya’nın olduğu odaya sinirle girdi ve Viktorya’yı Kudüs’e götürmeleri için emir verdi. . Öte tarafta Sultan Nureddin kılıcını alıp cenge gidecekken Selahaddin geldi ve her şeyi anlattı. Nusreddin ve Reyhani her ne kadar itiraz etse de Sultan Nureddin, Selahaddin’i dinledi ve Haşhaşiler’i hedef aldı. Selahaddin şüphelerinin olduğunu ve Dağın Efendisi’nin peşine düşeceğini Sultan Nureddin’e söyledi. Kral Baldvin, Viktorya’yı Kudüs’ün avlusuna götürdü ve ona Selahaddin ile evleneceğini söyleyip Viktorya’yı manastıra kapattı. Bu sırada Reyhani, Nusreddin’e Berra Hatun’u öldürenin İsmet Hatun olduğunu söyledi ve onu obaya saldırması için kışkırttı. Selahaddin Reyhani’yi tuzağa düşürmek için bir plan yaptı. Nusreddin’in obaya saldıracağını duyan Sultan Nureddin onu durdurmak için yola çıktı. Nusreddin obaya saldırdı. Bu sırada Mansur ve Esma, Zengiler’e karşı vuruşmak için hazırlandı. Süreyya onlara karşı çıksa da engel olamadı. Vuruşma devam ederken Sultan Nureddin geldi ve savaşı durdurdu.

Tüm bunlar yaşanırken Selahaddin ise Reyhani’yi takip etti ve sokağın köşesinde bir eve girdiğini gördü. Reyhani’nin arkasından adamları ile beraber eve girdi. Bu sırada Reyhani, arka camdan çıktı ve Selahaddin’i Sinan ile kurduğu tuzağa düşürdü. Selahaddin girdiği odada gördüğü siyah pelerinli adamı Sinan zannederken birden kılcının ucuyla açtığı maskenin ardında İzzeddin’in ölüsü ile karşılaştı. Eyyub ile beraber gelen Nusreddin oğlu İzzeddin’in ölüsünü görünce Selahaddin’i suçladı ve Selahaddin’e kılıç çekti. Obada ise Nureddin savaşı durdurmak için konuşurken İsmet Hatun ile kılıçları birbirlerine çektiler. Vuruşacakları sırada Sinan geldi.

Güçlü oyuncu kadrosu ve yüksek prodüksiyonu ile sezonun en iddialı işi olan “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”de Uğur Güneş, Dilin Döğer, Mehmet Ali Nuroğlu, Kaan Çakır, Erdinç Gülener, Tuvana Türkay, Ekin Türkmen, Gökçe Akyıldız, Sezgin Erdemir, Ece Özdikici, Seda Yıldız gibi birbirinden başarılı isimler rol alıyor. Dizinin yönetmen koltuğuna Sedat İnci otururken, senaryosunu ise Serdar Özönalan kaleme alıyor.

Yorumlar (0)