"Kuruluş Osman" reytinglerin zirvesinde yer aldı

DİZİ 12.10.2023, 10:39 12.10.2023, 17:22
"Kuruluş Osman" reytinglerin zirvesinde yer aldı

Ekranların reyting rekortmeni dizisi ‘Kuruluş Osman’, atv ekranlarındaki 132. Bölümüyle reytinglerin ve sosyal medyanın zirvesinde yer aldı.

‘Kuruluş Osman’, 132. Bölümüyle Tüm Kişiler kategorisinde 6,91 reyting, 20,35 izlenme payı, AB kategorisinde 5,11 reyting, 15,10 izlenme payı ve 20+ABC1 kategorisinde 6,70 reyting, 17,75 izlenme payı elde etti. Dizi, Total ve ABC1 gruplarının en çok izlenen yapımı olurken, AB grubunun ise en çok izlenen dizisi oldu.

‘Kuruluş Osman’da esaretten dönen Cerkutay’ın Osman Bey’le yüzleşmesi bölüme damga vurdu.

Kuruluş Osman’ın 132. Bölümünde Bölümünde Lefke Kalesi’ndeki esaretinden dönen Cerkutay, Yenişehir Sarayı’na vardığında yıllardır görmediği oğluyla ve eşi Ülgen Hatun’la bir araya geldikten sonra Osman Bey’le yüzleşti. Cerkutay, esaretten döndüğü kisvesiyle kendisi için hazırlanan sofrada yemek yemeyi reddederek sitem etti. Kendisi için hazırlanan hanenin hiçbir yarasını saramayacağını ve bir kolunu kaybettiğini dile getiren Cerkutay’a karşılık Osman Bey ise her birinin hesabını tek tek soracağını ve çok uzun zamandır onu aradıklarını söyledi. Cerkutay, “Ben sizi yıllarca bekledim. Toprağın altında olsam dahi beni bulurdunuz ama gelmediniz! Beni küffarın zulmüne terk ettiniz!” diyerek yaşadığı hayal kırıklığından bahsetti. Osman Bey ise Cerkutay’ı almaya gittiklerini ancak pusuya düştüğünü söyledi.

Hz. Yunus Emre, yolda karşılaştığı Bala Hatun’a Hz. Eyyub’un kıssasını anlatıp şifalı otlarından verdi.

Osman Bey, Yakup Bey’in Lefke hamlesi üzerine “Düşman olanlarla değil bizden olanlarla rekabet halindeyiz.” diyerek Yakup Bey’in niyetini bildiğini ifade etti. Sofrada her Türk Beyi’nin oturacağı yere kendi bölgelerinin değerli kumaşlarını sererek kendilerini beyliklerinde hissetmelerini sağlayan Osman Bey, Germiyanoğlu Yakup Bey’in oturacağı yeri boş bırakarak bulunduğu yerin Kayılara ait olduğunun mesajını verdi. Sultan Mesud’un ölümünün ardından Yakup Bey’in kendini cümle beyliğin hamisi olarak görmesi üzerine Osman Bey, “Selçuklu’ya vergi dahi vermezsiniz. Sadakatini sakındığın Selçuklu’ya varis mi olmak istersin?” diye sordu. Yakup Bey, Sultan Mesud ile arasının ters olduğunu ancak yollarının bir olduğunu söyledi. Osman Bey ise “Sen de bize yol gösterirsin, baş olmak için baştakine sırt çevirmek gerekir.” şeklinde cevap verdi.

Yapım ve proje tasarımı Mehmet Bozdağ’a ait; yönetmenliğini Ahmet Yılmaz’ın ve başrolünü Osman Bey karakteriyle Burak Özçivit’in üstlendiği dizi, atv ekranında çarşamba akşamlarına damga vurmaya devam edecek.

Yorumlar (0)