Maria ile Mustafa’da tür karmaşası var

DİZİ 07.09.2020, 11:50 08.09.2020, 09:51
Maria ile Mustafa’da tür karmaşası var

İnsanın kaderinde varsa aşktan kaçamıyor. Sanırım Türk dizilerinin sırtını dayadığı en sağlam tez bu! Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum, zira ben de yazarken kadere ve ağlarına sırtını dayayan bir yazarım. Galiba sadece sırtını değil, tüm bedenini dayaması beni rahatsız ediyor.

NTC Medya-Mehmet Yiğit Alp’in yapımcılığını, Faruk Teber’in proje tasarımını ve yönetmenliğini, Birol Elginöz, Özlem Elginöz, Esen Ali Bilen’in senaryosunu üstlendiği, Jessica May, Hilmi Cem İntepe, Alpay Atalan, Haki Biçici, Ezgi Çelik, Haldun Boysan, Hülya Gülşen, Zeynep Gülmez, Tuğba Tutuğ, Özlem Ulukan, Hira Koyuncuoğlu, Mine Tüfekçioğlu, Mustafa Açılan, Cem Karakaya, Deniz Derin Görgülü, Burak Berkay Algül, Neyra Kayabaşı, İpek Yiğit ve Tamer Levent’in rol aldığı Maria ile Mustafa dün akşam atv ekranında, geçen hafta kaybettiğimiz Haldun Boysan’ı anarak başladı. Haldun Boysan oynadığı diziler ve filmlerle hep yaşayacak. Ruhu şad olsun.

Dramada gerekli olan başka şey!

Maria annesi Kolombiyalı, babası Türk bir genç kadın, Mustafa ise Ürgüplü Candemir Ailesi’nin babasının sözünden hiç çıkmayan oğlu. Maria rahmetli babasının arazilerini satıp Kolombiya’ya dönmek için Ürgüp’e gitmek isterken Mustafa’nın taksisine binip havalimanına gidiyor. Tesadüf eseri Mustafa uçakta yanına oturuyor. Uçağın türbülansa girmesiyle Maria Mustafa’nın sol kolunu sıkmaktan mahvediyor. O arada nasıl ayrıldılar bilmiyoruz. Uçak zorunlu iniş yapınca Mustafa küçücük havalimanında araç kiralayıp Ürgüp’e gidecekken, araç kiralama şirketinde çalışan kişi Maria’yı da Mustafa’nın arabasına binmesi için motive ederek peşinden yolluyor. Maria Mustafa’nın arabasına zorla binip sonra da onu “Bana zarar verirsen” diye tehdit etmeye başlıyor. Buraya kadar bence sorun yok. Eğer bir romantik komedi izliyorsak her şey olması gerektiği gibi işliyor. Dramada ise gerekli olan başka şey!

Karaktere verdikleri doz eksik kalmış

İsteyen bana kızabilir ama her oyuncu dramanın ağırlığını taşıyamıyor. Maalesef Jessica May tüm güler yüzlülüğüne, rahat tavrına ve kesinlikle bizi inandıran Kolombiyalı bir kadın olma tavrına rağmen drama oyunculuğunu göremedik. Aynı şey Hilmi Cem İntepe için de geçerliydi. Mustafa’nın içindeki yangını, acıyı, fedakarlığı, ailesine olan bağlılığını, işine olan tutkusunu hatta Maria’ya olan aşkını hiç hissedemedik. Burada Jessica May ve Hilmi Cem İntepe için kötü oynadılar diyemem ama tasarlanan Maria ve Mustafa karakterleri için karaktere verdikleri doz biraz eksik kalmış. Ama sıra Ezgi Çelik’e geldiğinde aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Nadire karakterini almış, giymiş, çözümlemiş ve ortaya ağzından çıkan lafı yüreğinden hissettiren bir kadın çıkmış.

Eksik sosun üstüne düşünmek lazım

Maria ile Mustafa mekânsal benzerlik dışında karakter hikayelerinde de yer yer Asmalı Konak’a benziyor. Keşke tamamen benzeseymiş ben seve seve izlerdim. Ama orada Seymen Ağa gibi bir faktör vardı. Burada eksik olan sosun üzerinde düşünmek lazım. Yoksa bu tip bir hikaye her zaman iş yapar, izlenir. İzleyici ilk bölümde Maria ile Mustafa’ya şans vermiş. Dizi Tüm Kişiler’de 4’üncü, AB’de 5’inci, ABC1 20+’da 4’üncü oldu. Ortalama 3 reyting civarında gezinmiş. Yükselir mi? Bence şansı var, yeter ki tür karmaşası sona ersin ve dramanın ağırlığı ortaya çıksın. Herkesin emeğine sağlık!

Yorumlar (0)
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Senin favori çiftin hangisi?
Senin favori çiftin hangisi?