Netflix’te katil kim?

DİZİ 12.02.2021, 10:15 13.02.2021, 08:22
Netflix’te katil kim?

Uzun zamandır evdeyiz, TV içeriğini adeta kana kana içiyoruz. Ne bulsak izleyen bizler sık sık birbirimize "Şu diziye başladın mı? Bu diziyi beğendin mi?" diye soruyoruz. Netflix pandeminin kazanan markalarından biri. Ülkelerin birbirlerine sınırlarını kapattığı karanlık günlerde, en sevdiğim karanlık dizileri, özellikle de en sevdiğim karanlık ülkelerinkileri Netflix sağ olsun ekranıma getirdi. Çoğunu izledim. Cinayetler, seri katiller, psikolojik gerilimler, deli dedektifler, soğukkanlı polisler, puslu, karlı, buzlu manzaralar, vurucu kuzey Avrupa dilleriyle birleştiğinde benim keyfime değmeyin. İzlanda, Norveç, Finlandiya, Estonya, Almanya, İsveç görsellerinin en yakıştığı türün gerilim olması pek şaşırtıcı değil. Kaçma kovalamada alıştığımız Hollywood tarzından çok uzak. Öyle ki İzlanda polisi üzerinde silah taşımadığı için kaçırıverdi sanığını elinden. Sakinlikten çıldıracağınız diyaloglar kuran bu insanların, birbirlerini sevip sevmediklerini de asla anlayamıyorsunuz. Tür tanıdık, dil yabancı, kültür alıştığınızdan oldukça farklı olunca bana farklı hissettirdi ve beğenerek takip ettim bu serileri.

Sizler için Netflix polisiyelerini derledim ama genel izleyici beğenisi de hesaba katarak. Hem uzun soluklu yıllardır devam etmiş diziler, hem de mini seriler mevcut benim ilk onumda. Beğendiğim bu kuzey Avrupa dizileri, Amerikan ve İngiliz yapımlarına göre IMDB puanları baz alındığında sınıfta kalıyorlar. Sıralamamı bu matematik ile yaptım. En düşükten, en yükseğe doğru. Karanlık, heyecanlı, kanlı, psikolojik, gerilim dolu hikayeleri sevenler için buyrun Netflix polisiye seçkisi.

Borderliner (IMDb puanı: 6,8)

Norveç yapımı. 1 Sezon, 8 Bölüm.

Aileden polis, Nikolai, büyükşehirde mesleğini sürdürürken, ekip liderinin görevi kötüye kullanması soruşturmasına tanık olarak dahil oluyor. Soruşturma sürerken aktif olarak dava almıyor ve izinli sayıldığı bu dönemde doğduğu kasabayı ziyarete geliyor. Ayağının tozu ile bir intihar vakasına yardımcı olması isteniyor. Cesedi görür görmez bu ölüm şeklinin cinayet olduğunu anlıyor ve olayın üzerine gidiyor. Dizi, cinayette kendi gibi polis olan erkek kardeşinin ve kasabanın eski şerifi babasının parmağı olabileceğini anladığında hareketlenmeye başlıyor. İdealizmi ile ailesi arasında kalmasını konu alıyor.

The Valhalla Murders (IMDb puanı: 7,1)

İzlanda yapımı. 1 Sezon, 8 Bölüm.

Reykjavik’in düşük suç oranı, İzlanda’nın, Norveç’e bağımlılığı ve sinematografik olarak olağanüstü görüntüler olarak akılda kalacak bir seri. Çocukluk travmaları nasıl seri katil yaratır konusunu son derece değişik bir dilde izlemek isterseniz pişman olmayacaksınız. Dikkat çekici diğer bir konu ise İzlanda’nın, polisin silah kullanmasının izne tabi olduğu bir üst medeniyet olması.

Perfume (IMDb puanı: 7,1)

Almanya yapımı. 6 Bölüm

Patrick Süskind’in çok satanı Koku romanının farklı bir uyarlaması. Ters köşesi bol, gerilimi yüksek, klasik Alman. Klişesi eksik olmayan ama uzatmadığı için kabul edilebilir bir cinayet öyküsü. Müzikleri ve mekan seçimleri için bile başlanabilir.

Deadwind (IMDb puanı: 7,2)

Finlandiya yapımı. 1. Sezon: 12 - 2. Sezon: 8 Bölüm

Sofia Karppi ve Sakari Nurmi isimli iki polisin karakter derinliklerini de içeren yine buz gibi bir İskandinav dizisi. Helsinki - Talinn ticari ilişkileri, kapitalizm vurguları olan, bulunan bir kadın cesediyle olaylara giriş yapılmış seri. Yine Imdb referansıyla 3. sezon onayı alınmış olduğunu da hatırlatmak isterim.

Night Stalker: Bir Seri Katili Yakalamak (IMDb puanı: 7,5)

USA yapımı. 4 Bölüm

Amerika’nın en şöhretli seri katillerinden Richard Ramirez’in yakalanma ve yargılanma sürecini konu alan belgesel serisi. Seksenlerde Los Angeles başta olmak üzere tüm Amerika’ya korku salmış bir ruh hastasını analiz etmek isterseniz buyurun. Salt kötülük, rastgele tecavüz, cinayet, çocuk istismarı kendisinde hepsi mevcut. İzlemesi bile kan donduruyor.

Sizi daha fazla korkutmak istemiyorum. Listemizin kalan en iyi 5 polisiye dizisinin geri sayımına haftaya cuma gerim gerim gerilerek devam edeceğiz.

İyi hafta sonları diliyorum.

Yorumlar (0)
14°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Camdaki Kız'da favori karakterin kim?
Camdaki Kız'da favori karakterin kim?