Yönetmeninden 22 yıl sonra şaşırtan açıklama: "Amélie Sovyet ajanıydı"

DÜNYA 15.03.2023, 15:40
Yönetmeninden 22 yıl sonra şaşırtan açıklama: "Amélie Sovyet ajanıydı"

Yönetmen Jean-Pierre Jeunet'nin Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (Amélie Poulain'ın Masalsı Kaderi) ya da kısaca Amélie isimli filmi Türkiye de dahil tüm dünyada büyük ilgi gördü.

Sinemanın kült filmleri arasına giren film Paris'te yaşayan iyi kalpli genç bir garson olan Amélie'nin hayatından kesitler sunuyordu. Fakat, filmin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet neredeyse çeyrek asır sonra aslında Amélie'nin sandığımız gibi 'masum bir karakter olmadığını' açığa çıkardı.

Euronews'in haberine göre Fransız yönetmen, yayınladığı 6 dakikalık kısa filmle Amélie'nin esas hikayesini gözler önüne sererek sinemanın en büyük 'plot twist'lerinden (ters köşe) birine imza attı.

“La véritable histoire d’Amélie Poulain" (Amélie Poulain'ın Gerçek Hikayesi) isimli kısa filme göre, Amélie aslında Sovyetler Birliği'nin istihbarat servisi KGB tarafından işe alınan bir casustu. Ve aslında Amélie, küçüklüğünden bu yana ajanlık eğitimi alıyordu.

Kısa film, Jeunet'nin "sırrı açığa çıkarma zamanının geldiğini" anlatan konuşmasıyla başlıyor. Fransız oyuncu Audrey Tautou tarafından canlandırılan Amélie'nin casusluk teknikleri ve siyanürlü krem brule hazırlamak gibi "sinsi" planları, filmin ikonik sahnelerinin yardımıyla deşifre ediliyor.

Jeunet'nin yeni kısa metrajı, film yapım süreçlerinde kurgunun önemini ve görüntülerin yeni senaryo için nasıl yeniden kurgulanabileceğini gözler önüne seriyor.

Yorumlar (0)