Bizi korona değil bu belirsizlik öldürecek!

EĞİTİM 09.08.2020, 00:50 10.08.2020, 10:04
Bizi korona değil bu belirsizlik öldürecek!

Aileden sonra çocukların iletişimlerini, kendilerini geliştirdikleri en önemli sosyalleşme alanı olan okullar açılmayacak. En azından birinci dönemi yine evlerde geçireceğiz gibi görünüyor. -Umarım haksız çıkarım o da ayrı bir konu- Tüm velilerin kafası karışık. Anaokulu, ilkokul, orta-lise, üniversite herkesin kendine göre endişeleri, kaygıları var doğal olarak. Ben kendi adıma bir dönemi daha Eren ile evde nasıl geçiririz kestiremiyorum.

3 ayda altüst olan düzenimizi daha yeni toparladık. Her gün 09.00-18.00 arasını Urla Deniz Kulübü’nde, suda, yani antrenmanda geçiriyor. Hafta sonu ise ya arkadaşları bizde, ya da Eren onlarda… Kaybettikleri sosyalleşmeyi kurallar çerçevesinde yeniden kazanıyorlar. Ama bu rutini yakalamak inanın yazmak kadar kolay olmadı. Evden çıkmadıkça tembelleşen, rahata alışan çocukları sevdikleri spor, hobi gibi uğraşlara teşvik ederken bu kadar zorlanıyorken, eğer okul açılmazsa bir daha nasıl, ne şekilde ısındırırız bilemedim.

3 ay devam edilen uzaktan online eğitim ne yazık ki her çocuğa göre değil. Eren fiziksel olarak sınıfta bulunmadan, hoca ile temas edip birebir göz teması kurmadan konsantre olabilen bir öğrenci değil. Özel Irmak Okulu bu işi gayet başarılı bir şekilde yönetmeye çok gayret etti ama “Birinci dönemin notları geçerli olacak ve her öğrenci sınıfı geçecek” açıklamasından sonra Eren hiçbir dersi dinlemedi.

10.00-13.00-14.00-16.45 arası süren online derslerin yoklamasına girdi ama ya playstation oynadı ya da uyudu. Derste olduğu zamanda kamera kapalı arkadaşları ile kurdukları gizli grubundan hocalarını makaraya aldılar. Sınav olmadıkça, zorunluluk koymayınca işin ucuna kaytarmaya meyilli öğrenciler… Hem kaynatıp hem de kaynayıp gidiyorlar. Lise 1’in ikinci dönemi hiçbir şey öğrenmeden geçip gitti. Bu sene okul açılmazsa neler yaşayacağız kim bilir? Açılsa bir dert, açılmasa başka bir dert. Spor transferinden dolayı Urla’ya yerleştiğimiz için Eren’i İzmir Ted Koleji’ne -burslu olmasına rağmen iyi bir peşin ödeme ile- nakit ödeyerek yazdırdık. Servise vermedim ama ödediğimiz paraya yemek de dahil. Şimdi okuldan kılık kıyafet alımı için mail geliyor. Okul açılacak mı belli değil ama kitap listesi de geldi. Hepsi yüklü miktarda ödeme isteyen kalemler. İşin maddi boyutu ayrı, psikolojik boyutu apayrı.

Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Ekonomiyi ayakta tutmak için bir hafta açacaklar, kılık kıyafet, servis paralarını da ödetmek için ama sonra kapatacak diyenlerden tutun da, çeşit çeşit senaryolar kulaktan kulağa dolaşıp duruyor. Kimileri de 2 gün ilkokullar, 2 gün ortaokullar, 2 gün liseler okula gidecek cumartesi de okul olacak gibi bir tez ortaya atıyor. Yatılı okuyan çocukların durumu daha zor. Yola koyulsalar ve okullar açılmasa geri dönüş nasıl olacak? Evde kalsalar ipin ucunu nasıl yakalayacaklar?

Bir bilim kurgu filminin içindeyiz. Birileri hepimizle oynuyor, senaryonun gariban figüranları gibi onlar ne derlerse yapıyoruz. Eve girin, maske takın, sosyal mesafeyi koruyun… Amazon’da çalışan bir arkadaşımıza 2021 Haziran’a kadar ekibiyle evden çalışılacağı resmi olarak açıklandı. Birçok yabancı firma yılbaşına kadar fiziksel temaslı gala, event ya da organizasyonlarını iptal etti. Biz de ise gece kulüpleri, kına gecesi, düğün gibi virüs bulaşmasının yüzde yüz olduğu ne varsa maşallah hiçbirini atlamadan yapmaya, mış gibi -her şey yolundaymış- yapmaya devam ediyoruz. Bu gidişle 2’nci değil, 3., 4., 5’inci dalgalardan başımızı kaldıramayacağız.

Biz çılgın Türkleriz. Tek güvencem de bu zaten. Her koşula, her şartta uyum sağlayıp, en kötü şartlarda bile ayakta kalmaya alışığız. Bunu da atlatacağız inşallah… Biraz daha sabır ve dayanma gücü versin Allah hepimize. Her gecenin sabahı olduğu gibi bir şekilde bu kabusu da aydınlatacak bir ışık olacaktır. Hayatımızdaki tüm belirsizliklerin bir an önce en hayırlı şekilde çözülmesini yürekten diliyorum. Sevgi ile şimdi de, anda kalın.. Şimdilik elimizde bir tek o -şimdi- var.

Yorumlar (0)