Sınav öncesi Danny Boyle motivasyonu

EĞİTİM 26.06.2020, 10:31 26.06.2020, 18:05
Sınav öncesi Danny Boyle motivasyonu

Hafta sonu yapılacak üniversite giriş sınavına katılacak genç arkadaşım şimdi sakin ol, haftalardır sistematik olarak gömüldüğün o soru bankasını usulca kapat. Pandemi yüzünden zaten mecbur kaldığın yarı hapishanendeki ışık kaynağın olan bilgisayarının, online hazırlık platformunun çarpısına bas. Üst üste koyduğunda, kitap kuleleri oluşmuş odandan çık. Bir nefes al ve sor kendine, en kötü ne olur? Bir meslek idealin varsa fakülten belli, yok üniversite mezunu olmaksa yapmak istediğin, alacağın puana göre tercih yapacaksın. Sistemimiz gereği.

Hayat bana (18 yaşımda değilse bile) yapılan her emeğin bir karşılığı olduğunu öğretti. Gençliğin bir kavşağı döndükten sonra geride kaldığını öğretti. Hayatın yaşanası ve kısacık olduğunu da.

Yaşam boyu başına gelen tüm deneyimler, bir gün sana büyük ödülü kazandıracaktır. Hemen bu mottodan iki müthiş film önerisine bağlıyorum.

127 Saat (127 Hours) ve Milyoner (Slumdog Millionaire)…

Dahi İngiliz yönetmen Danny Boyle. 1956 Birleşik Krallık doğumlu. Oscar’lı yönetmenin hayatta kalma mücadelesini konu alan 127 Saat, en iyi motivasyon filmleri sıralamalarına üst sıralardan girer. Rengarenk bir reklam filmi tadında izlediğimiz trajedi, günlerce sıkışık kalan kazazede Aron’un yaşamla ölüm arasında, yarı mantıklı, yarı psikodelik geçen günlerini izleyiciye gerilim dolu ama bir o kadar da umutla geçirir. James Franco’ya hayatının rolünü oynadığı filmle Oscar adaylığını getirir. O yıl törende kekeme kralımız, İngiliz aktör Colin Firth ipi göğüslemiş olsa da, Franco’ya aktör olarak bakış açımız değişmiştir artık. 127 Saat malum sahnesinde sağlam mide istese de benim motivasyon filmi deyince ilk aklıma gelen filmlerden olmayı korumaktadır.

 • Yönetmen Danny Boyle
 • Yapımcı Christian Colson, John Smithson, Danny Boyle, Sharan Kapoor
 • Oyuncular James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn, Clémence Poésy
 • Müzik A. R. Rahman
 • Süre 94 dakika
 • Dil İngilizce

Gelelim Danny Boyle’un başyapıtı Milyoner’e.

Bazı liste yapıcılar (sahi kim onlar?) filmi motive edici bulmayabilir.

Listelerdeki ortak filmler; Tatlı Bela (Erin Brokovich), Can Dostum (Good Will Hunting), Rocky, Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society), Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness), Forrest Gump, Patch Adams, Sosyal Ağ (The Social Network), Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire), Cesur Yürek (Braveheart), Ray, Sakıncalı Düşünceler (Dangerous Minds), Kazanma Sanatı (Moneyball) olarak sıralanabilir.

Benim motivasyon filmim Milyoner, neden diye soracak olursanız ilk paragrafta değindiğim, deneyimin hayatınızı değiştirdiği anların filmi olduğu için derim.

Danny Boyle, Hindistan gettolarında yokluk içinde yaşayan, Jamal`in katıldığı bilgi yarışmasıyla hayatının nasıl değiştiğini anlatır. Film, 10 Oscar adaylığının 8`ini süpürür. Danny Boyle ise en iyi yönetmen kategorisinde; hem Oscar, hem Golden Globe, hem de Bafta kazanarak hat-trick yapar.

 • Yönetmen Danny Boyle, Loveleen Tandan (Yard. Yönetmen)
 • Yapımcı Christian Colson
 • Senarist Simon Beaufoy
 • Oyuncular Dev Patel, Freida Pinto, Madhur Mittal, Anil Kapoor, Irrfan Khan
 • Müzik A. R. Rahman
 • Süre 120 dk.
 • Dil İngilizce, Hintçe

Sınavdan önce kendinize bir film arası vermek isterseniz diye kaleme aldım bu haftalık yazımı. Hafta sonunuz çok önemli, kabul ediyorum ama gelecek sınavdan da ibaret değil.

Başarılar diliyorum.

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?