Senaryo yazarları: "Ufka bakan gençlerin yanındayız"

GÜNDEM 11.02.2021, 11:57 11.02.2021, 14:01
Senaryo yazarları: "Ufka bakan gençlerin yanındayız"

Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından protestoların başladığı Boğaziçi Üniversitesi'ne, 123 senaryo yazarından destek açıklaması geldi.

"Aşağı değil ufka bakan gençlerin yanındayız" başlığıyla yayımlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Biz senaryo yazarları, Boğaziçi Üniversitesinde son rektör ataması sonrasında yaşanan olayları üzüntüyle izlemekteyiz. Üniversitelerin bilim üretebilmesi için, tüm bileşenlerin etkin katıldığı şeffaf yönetim biçimlerine ihtiyacı vardır. Bu bilinçle hareket eden Boğaziçili öğrenciler ve öğretim görevlileri dışarıdan atanan Rektör Melih Bulu’yu istemediklerini açık bir şekilde dile getirdiler. "

"Bizler, Boğaziçili öğrencilerin ve öğretim üyelerinin bu haklı taleplerini destekliyoruz. Öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve onlara destek olan gençlerin; demokratik bir üniversite arayışının çarpıtılarak terörle bağdaştırılmasını, LGBTi+ bireyler başta olmak üzere tüm kimlikleri ötekileştiren nefret dilini ve sudan sebeplerle gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamaları şiddetle kınıyor, gerçekleştirilen hukuksuzluğun karşısında yer alıyoruz. "

"Hukuksuzluğun, inatla sürdürülmesinden bir an önce vazgeçilmesini, Boğaziçi Üniversitesindeki son rektör atamasının geri çekilmesini, iradelerine sahip çıkan, görüş ve taleplerini barışçıl yollarla ifade ettikleri için haksız olarak gözaltına alınan ve tutuklananların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. 

Dayanışma ruhunu kaybetmeden, insanca yaşamak için; Aşağıya bakmıyoruz"

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Bir Zamanlar Kıbrıs'ta favori karakterin kim?
Bir Zamanlar Kıbrıs'ta favori karakterin kim?