Somer Sivrioğlu hakkında 22,5 yıla kadar hapis istemi

GÜNDEM 09.06.2023, 14:25 09.06.2023, 15:17
Somer Sivrioğlu hakkında 22,5 yıla kadar hapis istemi

MasterChef yarışmasıyla adını duyuran Somer Sivrioğlu’nun, 20 Mayıs 2022’de Beşiktaş’ta üç ay önce devraldığı restoranın istinat duvarı çökmüştü. O sırada yoldan geçen Ürdün’lü eski diplomat Ahmet Muhammed Salem Lubbad ve Baha Eddin Ali Hafez Shanableh duvarın altında kalmıştı. Ağır yaralanan eski diplomat hayatını kaybetmişti.

İstanbul başsavcılığınca hazırlanan iddianamede şüpheliler Somer Sivrioğlu, Sakine Öçal, Gülay Kula, Sevinç Kula, Mehmet Levent Kula, Kazım Evirgen ve Kadri Berk Cemal’in bahçe duvarının çökmesiyle kişilerin ölümünü veya yaralanmasını öngörebilecek durumda olmalarına rağmen bakım, tadilat, onarım veya güçlendirme işlemlerini yaptırmadan kullanmaya ve kullandırmaya devam ettikleri kaydedildi.

Şüphelilerin yasal mevzuata, bilime ve fenne uygun şekilde duvarın tadilini ve onarımını yaptırmaları durumunda duvarın çökmeyeceğinin aktarıldığı iddianamede, şüphelilerin dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareketleri sonucu bir kişinin yaralanmasına, bir kişininse ölümüne neden oldukları belirtildi.

Sivrioğlu’yla altı şüphelinin ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan iki yıl sekizer aydan 22 yıl altışar aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Yorumlar (0)