TRT: Netflix'e alternatif platform kuracağız

GÜNDEM 09.05.2022, 09:54 10.05.2022, 09:37
TRT: Netflix'e alternatif platform kuracağız

Uluslararası Genç İletişimciler Forumu'nda bir konuşma yapan TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, 2023 yılında Netflix'e alternatif uluslararası bir dijital platform inşa edeceklerini söyledi.

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisi'nde, ortaklaşa düzenlenen "Stratcom Youth: Uluslararası Genç İletişimciler Forumu"nda "Dezenformasyon Çağında Kamu Yayıncılığı" konulu konuşma yaptı.

Sobacı, dijital çağda insanların çok büyük bir bilgi akışıyla muhatap olduğunu ve bunun sonucunda da bilgiye bağımlı hale geldiklerini savundu.

Doğru bilgiye olan ihtiyacın her geçen gün arttığını söyleyen Sobacı, "Doğru bilgiyi nereden bulacağız? Kamu yayıncısı ya da özel yayın grupları verebilir. Özel yayın gruplarından bunu beklemek biraz safiyane bir yaklaşım olur. En nihayetinde kâr güdüsüyle hareket ederler. Bunun gerektirdiği içeriği üretirler. Türkiye'de o yayın gruplarının bir sahiplik yapısı var. O sahiplik yapısından farklı, onun çıkarlarından gayrı, uyuşmayan içeriği üretmesini beklemek zor. O zaman karşısında kim var? Kamu yayıncısı var. Kamu yayıncısı kamu yararı doğrultusunda hareket etmek zorundadır" ifadelerini kullandı.

Sobacı, TRT’nin 2023 yılında 'Netflix'e alternatif uluslararası bir dijital platform inşa edeceğini', gençlik platformu kuracağını ve filmlerle oyunlara yatırım yapmaya devam edeceğini de söyledi. 

Yorumlar (0)