11.08.2020, 09:32

Kesişen yollar, kesişen hayatlar

Uzun yollarda seyahat etmenin en güzel yanı bir sürü hayatın içinden geçersiniz. Köyler, kasabalar, kentler… Yollar uzayıp giderken bazen başka yollarla kesişir bu kesişme sizi farklı bir yöne götürür. Yolları aşarken birçok hayatın içinden geçersiniz. Kimiyle hayatınız kesişir ve hayatına dair bilgiler edinirsiniz kiminden haberiniz bile olmaz. Öylece yanından geçip gidersiniz müthiş bir hayat hikayesinin… Yollarda kimi zaman gördüğümüz, kimi zaman da sadece ışıklarını gördüğümüz o köylerin, kasabaların içerisindeki insanların yaşamlarını düşünürsünüz.

O köyde, kasabada, kentte kimler yaşar, neler yaparlar, ne hayalleri vardır. Neyi dert ederler, sıkıntıları nedir, ne zaman eğlenirler, onları en çok ne güldürür… Üzüntülerini nasıl yaşarlar, taziyeleri nasıldır… Kime aşık olmuşlardır da kimine evlenmişlerdir. Çocukları neler yapar, ailesinin kaderini mi yaşar… Bütün bunları merak edersin. Sosyal hayatlarını, psikolojilerini… Dizilere konu olabilecek hikayelerini… Hepsi birçok insanın hayatını barındırmakta. Hepsinin de ayrı hikayesi var. Bir de kesişen hayat hikayeleri…

Kesişen hayatlar, dizilerin ana hikayesini oluşturur. İki ana kahramanın tesadüfler sonucu hayatları kesişir ve olaylar gelişmeye başlar. Bu kahramanlar kendi yaşadıkları, büyüdükleri coğrafyanın onların karakterlerine olan etkileri, yaşam biçimleri ile şekillenir ve oluşur. Bu yüzden de karakterlerin memleketi çok önemlidir. Karadeniz’in kendine has bir karakteri vardır, Doğu Anadolu’nun, Akdeniz’in, Ege’nin, Orta Anadolu’nun, Trakya’nın… Hepsinin de ayrı bir zenginliği vardır. Hele ki birbirinden farklı bir coğrafyanın karakterleriyse bu kahramanlar, ortaya zengin bir çatışma yumağı çıkar. İster drama ister komedi olsun bu zenginlik, karakterleri güçlü bir hale getirir.

Yolları aşarken yanından geçtiğimiz hayatlar, çoğunlukla televizyonun karşısına geçtiğimizde bizim izlediğimiz hayatlara ilham kaynağı olmakta.

Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle.

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?