"14. TRT Uluslararası Belgesel Ödülleri” başvuruları Başladı

KÜLTÜR SANAT 14.10.2023, 09:24 14.10.2023, 12:47
"14. TRT Uluslararası Belgesel Ödülleri” başvuruları Başladı

TRT tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan “TRT Uluslararası Belgesel Ödülleri”ne başvurular başladı. Bu yıl, Cumhuriyetin 100. yılından ilhamla “Köklü izler, güçlü hikayeler” mottosuyla gerçekleşecek olan etkinliğe başvurular www.trtbelgesel.com adresinden yapılabilecek.

TRT tarafından; amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak ve çeşitli ülkelerden belgesel filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen “TRT Uluslararası Belgesel Ödülleri”ne başvurular başladı. Uzun vadede dünyanın dört bir yanından belgeselcilerin bir araya gelerek düşünce alışverişinde bulunacağı bir zemin oluşturmayı amaçlayan “14. TRT Uluslararası Belgesel Ödülleri”, 12 Ekim – 5 Kasım 2023 tarihleri arasında www.trtbelgesel.com adresi üzerinden başvuruları kabul edecek.

Belgesel film ve projeler başvuru yapabilecek

Bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilecek olan “TRT Uluslararası Belgesel Ödülleri”, yarışmaya başvuru koşullarını taşıyan bütün belgesel filmlere ve yapımına henüz başlanmamış fikir ve öykü aşamasındaki projelere açık olacak. “14. TRT Uluslararası Belgesel Ödülleri”ne ilişkin yarışma koşulları ve takvimi, ödüller, başvuru şartnamesi ve detaylı bilgiye www.trtbelgesel.com adresinden ulaşılabilecek.

Ulusal ve uluslararası kategorilerde toplam 13 ödül

Katılımın ücretsiz olduğu yarışmada ödüller; “Uluslararası Profesyonel Kategori”, “Ulusal Profesyonel Kategori”, “Ulusal Öğrenci Kategorisi” ve “Proje Destek Kategorisi” olmak üzere 4 kategoride sahiplerini bulacak. Yarışma kapsamında tüm kategoriler özelinde toplam 12 projenin ödül alacağı etkinlikte, ayrıca Cumhuriyet’in 100. yılı olması sebebiyle “100. Yıl Özel Ödülü” de verilecek.

Başvuru ve yarışma takvimi

12 Ekim’de başlayan başvuruların ön eleme için en geç 5 Kasım 2023 saat 18.00’e kadar TRT’ye iletilmiş olması gerekiyor. 12 Kasım 2023’te ilan edilecek ön eleme sonuçlarının ardından seçici kurulların finalist filmleri izleme ve değerlendirmeleri 14-16 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Kazananlar 17 Aralık Pazar günü yönetmenler, sektör temsilcileri, basın mensupları ve festival konuklarının katılımıyla düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Türkiye ve dünyada belgesel iklimini zenginleştiren, profesyonel ve amatör belgeselcileri destekleyen etkinlikte 4 gün boyunca, ödül kategorilerinde yarışmaya başvuran belgesellerden özel bir seçki seyircilerle buluşacak. Dünya çapında prestije sahip filmler ve yönetmenlerle ustalık sınıfı etkinliklerinin ve belgeselciliğin bugünü ve yarınına dair söyleşilerle atölye çalışmalarının düzenleneceği etkinlikler tüm katılımcılara açık ve ücretsiz olacak.

Yorumlar (0)