Kadın Oyunları Festivali ‘Shirley’ oyunuyla başladı

KÜLTÜR SANAT 24.03.2021, 15:01
Kadın Oyunları Festivali ‘Shirley’ oyunuyla başladı

Ankara Sanat Tiyatrosu ve Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nce projelendirilen Kadın Oyunları Festivali, sanatçı Sumru Yavrucuk’un sahnelediği “Shirley” oyunuyla başladı.

AA‘dan aktarılan haberlere göre, Türkiye’nin en köklü özel tiyatrolarından olan Ankara Sanat Tiyatrosu’nun öncülüğünde düzenlenen festival, Bandırma ve Ankara’dan sonra Ayvalık’a geldi. Ayvalık’ta Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde ünlü oyuncu Sumru Yavrucuk’un sergilediği ‘Shirley’, büyük beğeni topladı.

Festival boyunca sosyal mesafe gereği boş bırakılan koltuklara, öldürülen kadınların fotoğrafları yerleştirildi. Bu koltukların satışından elde edilen gelir, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Mor Çatı sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak.

Tüm biletlerin günler öncesinden tükendiği oyunu, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de eşi Canan ve kızı Nazan Ergin ile birlikte izledi. Oyundan önce gazetecilere açıklamalarda bulunan Sumru Yavrucuk, kadınların konu edinildiği bir festivalin doğru bir karar olduğunu söyledi.

Tiyatronun dijital ortamlarda yapıldığı zaman seyirciyi de oyuncuları da pek tatmin etmediğini anlatan Yavrucuk, şöyle konuştu: “Sahnede yıldız bir tiyatro oyuncusu olsa dahi seyirci nefesiyle, sesiyle, reaksiyonuyla orada vardır. Yani virgülü oyuncu atar, noktayı seyirci koyar. Bu durum benim için son derece özel bir durum olduğu için ben de festivale koşa koşa geldim çünkü biz oyuncular seyircilerimizi çok özledik. Ben geçen sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde oynamıştım. Ondan başka 3-4 kez de canlı oyun oynama şansım olabilmişti. Bu yüzden de bu festival benim için son derece heyecan verici.”

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Bir Zamanlar Kıbrıs'ta favori karakterin kim?
Bir Zamanlar Kıbrıs'ta favori karakterin kim?