‘Müşterek Sinema’ gösterimleri Kundura Sinema’da başlıyor

KÜLTÜR SANAT 06.05.2022, 10:04 06.05.2022, 14:50
‘Müşterek Sinema’ gösterimleri Kundura Sinema’da başlıyor

8 ülkeden 8 alternatif sinema salonu ve merkezini buluşturan Müşterek Sinema (Cinema of Commoning) projesinin Türkiye gösterimleri Pazar günü Beykoz Kundura’da başlıyor. Berlin merkezli kültür proje alanı bi'bak’ın önderliğinde başlatılan ve Türkiye’den Kundura Sinema, Almanya’dan Sinema Transtopia, Tayland’dan Documentary Club, Romanya’dan Cinema ARTA, Endonezya’dan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Cinema Akil, Şili’den CCC, Angola’dan da Cine Geração sinemalarının dahil olduğu proje kapsamında, sinemaların küratörlerince seçilen 8 film, eşzamanlı olarak İstanbul, Berlin, Dubai, Şili, Cluj, Jakarta, Bangkok ve Luanda’da seyirciyle buluşacak. 8 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek ve Cem Kaya’nın “Remake, Remix, Rip-Off / Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” (2014) ve Eva Knopf’un “Majub’s Journey / Majub'un Yolculuğu” (2013) filmlerinin gösterimi ile başlayacak Müşterek Sinema projesi, Haziran ortasına dek Pazar günleri ücretsiz gösterimlerle devam edecek. Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gösterilecek filmler için rezervasyonlar beykozkundura.com adresinden yapılabilir.

8 ülkeden vizyon dışı alternatif film programları düzenleyen 8 sinema salonu ve merkezini buluşturan Müşterek Sinema (Cinema of Commoning) projesinin Türkiye gösterimleri Kundura Sinema’da bu hafta sonu başlıyor.

Ulusötesi anlatılar, göç, küresel hareketlilik ve bunların estetik boyutlarına odaklanan Berlin merkezli kültür proje alanı bi'bak’ın önderliğinde başlatılan projeye; Türkiye’den Kundura Sinema’nın yanı sıra Almanya’dan Sinema Transtopia, Tayland’dan Documentary Club, Romanya’dan Cinema ARTA, Endonezya’dan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Cinema Akil, Şili’den CCC, Angola’dan da Cine Geração sinemaları katılıyor. Müşterek Sinema projesi kapsamında, sinemaların küratörlerince seçilen 8 film, eşzamanlı olarak İstanbul, Berlin, Dubai, Şili, Cluj, Jakarta, Bangkok ve Luanda’da seyirciyle buluşacak.

8 film ücretsiz izlenebilecek

Mayıs ve Haziran aylarında Pazar günleri ücretsiz gerçekleşecek belgesel film programı, 8 Mayıs Pazar günü Cem Kaya’nın “Remake, Remix, Rip-Off / Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” (2014) ve Eva Knopf’un “Majub’s Journey / Majub'un Yolculuğu” (2013) filmlerinin gösterimleri ile başlıyor.

Program kapsamında ayrıca; Kazuo Hara’nın Berlinale’den Caligari Ödülü ile dönmüş “The Emperor’s Naked Army Marches On / İmparatorun Çıplak Ordusu Hâlâ İlerliyor” (1987), Alexandru Belc’in sinema tutkusunu perdeye taşıdığı “Cinema, Mon Amour / Sinema, Sevgilim” (2015), Endonezyalı yönetmen Hafiz Rancajale’nin “Behind the Flickering Light: The Archive / Titreyen Işığın Ardında: Arşiv” (2013), Mahdi Fleifel’in Berlinale’den Barış Ödülü, Saraybosna’dan Seyirci Ödülü’nü kazanmış “A World Not Ours / Dünya Bizim Değil” (2013), Ignacio Agüero’nun Cartagena ve Havana film festivallerinde En İyi Belgesel seçilmiş “One Hundred Children Waiting for a Train / Treni Bekleyen 100 Çocuk” (1988) ve Kamy Lara’nın beş dansçının eşliğinde kimlik, hafıza ve kültür politikalarını sorguladığı “Beyond My Steps / Adımlarımın Ötesinde” (2019) adlı filmleri de izlenebilecek.

Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gerçekleşecek gösterimlere katılmak için beykozkundura.com adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Haziran’da Berlin’de sempozyum ile devam edecek

bi'bak ve çeşitli uluslararası partnerlere ait bir proje olan Müşterek Sinema, bir ağ oluşturmayı ve tüm dünyadaki sinemalar ve sinema girişimleri hakkında bilgi toplamayı amaçlıyor. Karma sohbetler aracılığıyla, erişilebilirlik, sanatsal özgürlük ve finansal sürdürülebilirlik bakımından “yüzü halka dönük” bir alternatif sinemanın gelecekteki bir modelini öne süren bir ifade yaratmayı umut ediyor. Projenin ilk adımında, küratörlüğü kolektif olarak yapılan film programı Bangkok, Jakarta, İstanbul, Dubai, Santiago de Chile, Cluj ve Luanda’daki partner sinemalarda gösterilirken; ikinci adımı olan ve Haziran ayında Berlin’de gerçekleşecek bir sempozyumla da partner sinemaları, film profesyonellerini ve sinefilleri bir araya getirecek ve film kültürüne ayrılmış sürdürülebilir alanlara yönelik daha fazla kavram ve strateji geliştirmeye çalışacak.

Yorumlar (0)