SALT’tan Dünya Mimarlık Haftası’na özel online gösterim

KÜLTÜR SANAT 30.09.2020, 14:08 30.09.2020, 16:53
SALT’tan Dünya Mimarlık Haftası’na özel online gösterim

SALT, Dünya Mimarlık Haftası’na özel bir online gösterime ima atacak. 2011 yapımı belgesel film, The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti]  5-11 Ekim tarihlerinde Türkçe altyazılı olarak saltonline.org’da izlenebilecek.

Yönetmenliği Chad Freidrichs tarafından üstlenen belgeselde, Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde yoksul kesimin yaşam alanları ve koşullarını iyileştirme hedefiyle inşa edilen Pruitt-Igoe sosyal konutları, kullanıma geçtiği 1956’dan sadece birkaç yıl sonra ihmal ve bakımsızlık nedeniyle işlevsizleşmeye başladı. Gitgide artan şiddet, suç ve ırkçılık olaylarıyla adını duyuran konutların 20 yıllık tarihi, ülke çapında çok yankı uyandıran bir dizi patlamayla son buldu.

Mimarlar, politikacılar ve yerel yönetim kuruluşları açısından bir başarısızlık sembolüne dönüşen projeye odaklanan The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti], ABD’de sosyal konutlar ve şehir merkezlerinin gerilemesine yol açan toplumsal, ekonomik ve yönetimsel meseleleri sorguluyor. Bu binalarda yaşayanların deneyimlerine dair içten anlatımlarla bölgede yıkıma giden sürecin izini sürüyor.

Yorumlar (0)
14°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ekranın en cadısı kim?
Ekranın en cadısı kim?