“Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri” sahiplerini buldu

KÜLTÜR SANAT 07.06.2022, 10:48 07.06.2022, 17:06
“Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri” sahiplerini buldu

TRT tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri”, TRT Tepebaşı Stüdyolarında gerçekleştirilen ödül töreniyle son buldu. Törende konuşan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “Unutmayın; gerçek hayat zaferlerin değil, anlamın ve adaletin ikliminde ilerler. Dünyadaki anlamı ve adaleti büyütmek dileğiyle,” ifadelerini kullandı.

TRT tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri, ulusal ve uluslararası belgesel gösterimleri ve alanında uzman konukların katılımıyla 2-6 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen “Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri”, ödül töreniyle sona erdi. TRT Belgesel’den canlı yayınlanan ve TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine, TRT yöneticileri, basın mensupları, Türk ve dünya sinemasından önemli isimler ile çok sayıda davetli katıldı.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen etkinlik kapsamında, koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen 12. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri’nin finalistleri de belirlendi. Ödül verenler arasında TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile TRT yönetimi yer aldı. 12. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri’nin uluslararası filmler kategorisindeki ödülleri takdim eden Demircan, ödül verdikten sonra TRT’ye teşekkürlerini iletti.

TRT Genel Müdürü Sobacı: “Gerçek hayat zaferlerin değil, anlamın ve adaletin ikliminde ilerler”

Açılış konuşmasını yapan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı şunları kaydetti: “Her şey bilmekle başlıyor. Çözümün ilk adımıdır bilmek. Bildiklerimiz sayesinde, insana dair bir anlayış zemininde çözüme ortak olmaya başlıyoruz. Gerçeğin yaratıcı bir biçimde yorumlanması şeklinde tanımlanan belgeseller ise, bizlere tam olarak bunu sunuyor; bilmeyi…

Bilmekten bahsederken, bir şeyi daha unutmamak gerekiyor; gerçeği. Çünkü bilmenin esası gerçeği bilmektir. Yaşamın gerçek aksini görebilmektir. Gözden kaçan, gizli kalan veya unutulmuş gerçeklerin izini ise belgeseller, belgeselciler sürüyor.

İnsan zihnini ve kalbini dinç tutan belgeseller, toplumsal anlamda da kültürel çeşitliliğin anlaşılması ve dünyada olup bitenlerin kavranması bakımından kıymetlidir. Bugün küresel adaletsizliği net bir şekilde tüm gerçekliğiyle görebildiğimiz yegâne içerikler belgesellerdir.

Ülkemiz küresel adalet için büyük bir mücadele verirken; biz de belgesellerimizle dünyanın dün ve bugün karşı karşıya kaldığı adaletsizlikleri gözler önüne seriyor, insani yaklaşımı önceliyoruz.

2009 yılında, belgeselciliğin okulu olma sorumluluğuyla, tabiri caizse çok ağır bir taşın altına elini koydu TRT. Belgeselcilikte sahip olduğu deneyimlerle, dünyanın çeşitli noktalarından saygın belgeselcileri buluşturacağı, alandaki birikimini, markalaşmış bir festival aracılığıyla sektörle paylaşacağı bir platform oluşturdu.

2009 yılında ulusal düzeyde başlayan bu yolculuk, 2010 yılı itibarıyla uluslararası boyut kazandı. Etkinliğimiz, büyük ilgi görerek zaman içerisinde gelenekselleşti.

Salgın nedeniyle ertelenen “Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri”nin 12’incisini, 13’üncüsü ile birlikte bu sene gerçekleştirerek, dünyanın farklı noktalarından çok kıymetli belgesellere ev sahipliği yaptık. İki yıl toplamında aldığımız 2618 başvuru, etkinliğimizin küresel ölçekte gördüğü ilginin açık bir göstergesi

Unutmayın; gerçek hayat zaferlerin değil, anlamın ve adaletin ikliminde ilerler. Dünyadaki anlamı ve adaleti büyütmek dileğiyle.”

Alanında uzman isimler tecrübelerini paylaştı

İstanbul’da Atlas Sineması, Grand Pera sinema salonu ve AKM Yeşilçam Sineması’nda halka açık film gösterimleri ve özel seçki filmlerin gösteriminin gerçekleştiği etkinlikte, yönetmenlerle söyleşiler ve sinemanın usta isimleriyle paneller ve masterclasslar da yer aldı. Dünya festivallerinden ödüllerle dönen TRT ortak yapımı Klondike filminin yönetmeni Maryna Er Gorbach ve Suriye’deki insanlık dramını gözler önüne seren “For Sama” belgeselinin yönetmeni Waad Al-Kateab’in katılımıyla “Savaşın Kadın Yönetmenleri” paneli gerçekleştirildi. Sektörden sevilen isimlerin de yer aldığı söyleşilerde görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, TRT Belgesel Kanal Koordinatörü Cihat Şerif Ağırman, TRT İç Yapımlar Daire Başkanı Kurtuluş Zeydan, TRT Belgesel’in sevilen yapımları “Ulak”, “Sıfır Atık” ve “Ailenin Yeni Üyesi” programlarının sunucuları Serdar Kılıç, Doğan Akdoğan ve Reshad Strık konuşmacı olarak yer aldı.

79 finalist arasından 24 projeye ödül

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri, TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlendi. Jüri üyeleri arasında Feras Fayyad, Hilal Baydarov, Ensar Altay, Andaç Haznedaroğlu, Gökhan Tiryaki, Reis Çelik, Mahmut Fazıl Coşkun, Mehmet Bahadır Er, Serdar Akar ve Zeynep Keçeciler gibi ulusal ve uluslararası alanda sektörden uzman isimler yer aldı. 100’ü aşkın ülkeden toplam 2 bin 618 projenin başvurduğu yarışmada 79 finalist ödül için yarıştı. Ulusal yarışma kategorisi kapsamında “Öğrenci Filmleri” ve “Profesyonel” alt kategorilerinde ve uluslararası yarışma ve proje geliştirme destek kategorileri olmak üzere toplam 24 proje ödül aldı.

Yorumlar (0)