“İnsanlar aykırı bir fikir duymak istemiyorlar”

MAGAZİN 05.04.2022, 17:20 05.04.2022, 17:24
“İnsanlar aykırı bir fikir duymak istemiyorlar”

Meriç Aral ve Efe Tunçer, Zorlu PSM YouTube kanalında yayınlanan ‘Teras Noir’ adlı programlarında bu hafta, Emrah Safa Gürkan ile eğlenceli sohbetlerinin yanı sıra yeni mecralar ve sosyal yaşam üzerine gerçekleştirdikleri sohbetleri ile keyifli bir yolculuğa çıkıyorlar.

Emrah Safa Gürkan, Efe Tunçer’in “Şov dünyasında ‘ofansif on numara’ olmak nasıl bir şey bize biraz bahsedebilir misiniz?” sorusuna “Ofansif on numara olmak hakikaten çok garip bir şey. Ben normal hayatımın ofansif halinin yüzde onunu dışarıya yansıtıyorum. Açıkçası Türkiye’de beni çok ofansif bulduklarını da düşünmüyorum. Bir gün hatta dayanamayıp ‘Bütün balonları ben mi patlatacağım hep.’dedim. İnsanlar belirli formatların içine sıkışıp kalıyor kendi formatlarını yaratamadıkları için. Dolayısıyla o balonları patlatmaya da çok fazla yönelemiyorlar. Aykırı bir fikir duymak istemiyorlar. Benim söylediğim şeylerden ziyade söylemediklerimden başıma bir şeyler geldi hep.” açıklamasında bulundu.

Emrah Safa Gürkan, Meriç Aral’ın “Neredeyse artık üniversite diplomasına sahip olmanın bir önemi kalmadı. Vasıfsızlığın önem kazandığı bu döneme girişin başlangıcı olarak nereyi referans alabiliriz?” sorusuna “Bu konu aslında 1980’lerdeki neo-liberalizm ve parasal kısımlara dayanır. Çünkü o dönem çok para geliyordu ve vasıfsız insanlar çok fazla iş yapabiliyordu. Vasıfsız insanların yarattığı dünyadaki göstergeler de çok belli olur. Mesela çok iyi giyinmek, çok kültürlü gibi görünmek para ile mümkündür artık. Dolayısıyla belli meslekler statülerini kaybetti. Bir general, bir diplomat, bir profesör ve bir iş adamı beraber oturduğunda aralarındaki gelir farkları bire üç veya bire dört oluyordu. Şimdi yüz katını kazanıyorlar, ona göre seçimler yapıyorlar ve bir bakıyorsun ışıltılı bir yaşamın içinde yer alıyorlar.” cevabını verdi.

Yorumlar (0)