31.08.2020, 15:48

Reklamlar...

Televizyon sezonu yavaş yavaş başlıyor. Yeni diziler ekranlarda boy gösteriyor. Yeni dizilere göz atarken gözüm reklamlara takıldı. Uzun uzun yayınlanan reklamları uzun uzun izledim. Elbette televizyon sektöründe çalışan biri olarak reklamdan gelen gelir kaynağının çok önemli olduğunu biliyorum. Hatta bunu, yıllarca etrafımdaki insanlara da anlatmaya çalıştım. Dizi izlerken uzun reklamdan sıkılan annem, reklamlara laf söylediğinde ona, reklamın bizim için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışsam da yıllarca bunu anlayamadı ama ben yılmadım ve anlatmaya devam ediyorum. Yine bunu bilmeme rağmen reklama laf söyleyenlere ara sıra hak verdiğim de oluyor. Bazen ne izlediğinizi unutabiliyorsunuz.

Dizi finallerinde reklam girme kanalların yıllardır yaptığı bir yöntem. Seyirciyi merakta bırakarak reklamın izlenmesi sağlanıyor. Ama reklam dönüşü diziyi birkaç saniye geri sarıp aynı yere gelince ikinci reklam kuşağını girmek de yok artık dedirtip izleyiciyi isyana sürüklüyor. Bu isyana ben de hak veriyorum. Genellikle de ikinci reklam kuşağını izlemiyorum. Annem de böyle yapıyor. Nasıl olsa özette ne olduğunu anlarız diyerek kumandayı reklamsız bir kanal bulmak üzere tuşlamaya başlıyor.

Bu ara uzun uzun reklamları izlerken özellikle temizlik ürünlerinin reklamlarının çoğunda erkeklerin oynadığını fark ettim. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin temizlik malzemelerini erkekler kadınlara anlatıyor. Dinleyen kadınlar da hayatlarında ilk defa duymuş gibi oynuyorlar. Elbette bunu bilen erkekler vardır ancak ben etrafımdaki erkekleri şöyle bir gözden geçirip düşününce bazılarının bu makineleri bile kullanamadığını fark ettim. Fark edince de bu reklamlar bana saçma geldi.

Cinsiyet ayrımı yapmıyorum. Toplumun kadına yüzyıllardır dayattığı ev işlerini erkeklerin de yapması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle çalışan kadınların boş zamanlarında yemek, ütü, temizlik gibi ev işlerini tek başına yapmasını da çok acımasızca buluyorum. Belki de reklamcıların bir bildiği vardır. Erkeklerin dikkatini çekmek, onları bu konularda bilgi sahibi yapmak ve bu işlere yönlendirmek… Kim bilir?

Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle...

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?