Eşcinsellik ve aile kavramı üzerine filmler

SİNEMA 21.06.2020, 00:18 22.06.2020, 09:39
Eşcinsellik ve aile kavramı üzerine filmler

Tarihin farklı dönemlerinde ve farklı toplumlarda cinsellik çerçevesinde farklı şekillerde ele alınmış olan eşcinsel ilişkiler, günümüzde, insanların geçmişe kıyasla daha açık görüşlü, cesur, kendine güvenen ve bağımsız olmasıyla birlikte artık yadırganmaz görünmesine rağmen büyük bir kesim tarafından hala çok tartışılan; kimilerinin bir hastalık olarak gördüğü, kimilerinin marjinaller olarak tanımladığı, kimilerinin doğanın gereğine karşı bir suç olarak kabul ettiği, kimilerinin de utanç verici bir unsur olarak değerlendirdiği eşcinsellik nedir, bu eşcinseller kimlerdir diye aranızda soranlar var mıdır bilmiyorum.

Birçok eşcinsel kadın ya da erkeğin, hayatlarını heteroseksüel evlilikler içinde karşı cinsle gizli birlikteliklerle geçirmek zorunda kaldığı bilinse de birilerinin bu kişileri ötekileştirdiği, yeri geldiğinde parmakla işaret ederek hedef gösterdiği ve belki de aman bana bulaşmasın diye korktuğu tüm o eşcinsellerin aslında hiç kimseden bir farkı olmadığını anlamak, kabul etmek aslında öyle çok da zor bir şey olmamalı.

Belki komşu olduğunuz, belki aynı iş yerinde çalıştığınız, belki de aynı aile içinde büyüyüp yaşadığınız; aynı havayı soluduğunuz, aynı şeye gülüp aynı şeylere ağladığınız, birlikte güzel vakitler geçirip güzel anılar biriktirdiğiniz bu insanlar da emin olun herkes gibi hayat mücadelesi içindeler.

Onlar da ekmeğinin peşinde, ödenecek faturalarının derdinde, sevgi arayışında, hatta bir aile kurma isteğindeler.

Yakın zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Eşcinsel evliliğe izin verilmesine toplum hazır değil,” ifadesiyle işaret ettiği kutsal aile mevhumunun dışında kalan ve Türkiye’de görünürlüğü olmayan eşcinsel-kuir ebeveynler anlayışının ülkemizde çok olabilirliği şimdilik mümkün görünmüyor.

Ama her yıl haziran ayında dünya genelinde kutlanan Onur Ayı’nın bu üçüncü haftasında sizin için, hayatlarının sadece cinsellikten ibaret olmadığını, örnek bir ebeveyn olma konusunda hevesle mücadele vererek, yeni yaşam düzeninde alternatif aile modelleriyle heteronormatif düzenle bütünleşmiş bir kavram olan aile yapısının sınırlarını ortadan kaldıran hayatların içinden kesitler sunan filmlerden bir derleme yapmak istedim.

Ayı Yavrusu

Yönetmen: Miguel Albaladejo / Oyuncular: José Luis García Pérez, David Castillo, Daniel Llobregat, Diana Cerezo, Arno Chevrier, Empar Ferrer, Elvira Lindo, Mario Arias / Süre: 98 dakika

https://www.imdb.com/video/vi3095199769?

Miguel Albaladejo yazıp yönettiği Cachorro (diğer bilinen adıyla Bear Cub) adlı bu film ile HIV, aile, gey, yaşam, aşk ve cinselliğin kapılarını en olağan haliyle izleyiciye açarken “bizden değildir” diyerek ötekileştirilenler hakkında söylenmeyenlere inat “normal” kavramına keyifli ve dokunaklı bir bakış getiriyor.

Madrid’de yaşayan Pedro, hareketli ve aktif cinsel hayatı olan bir homoseksüel diş hekimidir. Kız kardeşi Violeta, hippi olan erkek arkadaşı ile iki haftalığına Hindistan’a gitmeye karar verince 9 yaşındaki oğlu Bernardo’yu kardeşi Pedro’ya bırakır.

Bu süre içinde hayatına çeki düzen veren Pedro tüm babacanlığı ile yeğenine örnek olmaya çalışırken Bernardo’nun yaşından beklenmeyecek olgunlukla hayata karşı tavrının son derece rahat olduğunu öğrenir.

Violeta Hindistan’da aniden göz altına alınıp süresiz tutuklanınca, Pedro yeğeni ile daha fazla bir arada kalacağı gerçeğini kabullenir. Dayı ve yeğen arasındaki ilişki günden güne güçlenirken büyükanne Dona, çocuğun sağlıklı gelişimi için bir eşcinselin sorumluluğunda olmaması gerektiği düşüncesiyle velayet savaşını başlatır.

Film, ilişkilerin samimiyeti, iyi müzikleri, başarılı oyuncuları ile hayatın gerçeğini sunarken duygulara da kılavuzluk edecek bir güce sahip. Sürprizli sonu ise tamamen seyircisinin yorumuna bırakılmış.

Diğerleri Gibi (Bebek Sevgisi)

Yönetmen: Vincent Garenq / Oyuncular: Lambert Wilson, Pilar López de Ayala, Pascal Elbé, Anne Brochet, Andrée Damant, Florence Darel, Marc Duret, Liliane Cebrian, Luis Jaime Cortez, Katherine Erhardy, Eriq Ebouaney, Marc Robert, Agathe Chouchan, Esther Sironneau, Juliette Degenne, Sophie-Charlotte Husson, Édith Le Merdy, Fulvia Collongues, Elodie Frenck, Alexandra Ansidei, Julie-Marie Parmentier, Justine Bruneau, Charline Paul, Anna Mihalcea, Myriam Bella, Marie Bihemic, Marie Kuhn, Mathéo Cappelli, Stefan Cuvelier, Catherine Alcover, Nadège Beausson-Diagne, Alexandra Boyer, Barbara Chavy, Maroussia Dubreuil, Juliette Navis, Thierry Penin, Christophe Rossignon / Süre: 93 dakika

Mükemmel bir baba olacağına inanan şefkatli bir çocuk doktoru olan Manu, bir çocuk ister, ancak sevgilisi Philippe bu konuda pek kararlı değildir. Üstelik bu konuda önlerindeki tek engel ortak bir karara varmaları da değil, iki erkeğin bir bebeğe nasıl sahip olabileceği konusunu çözememeleridir.

Philippe, Manu’nun bu konuda ısrarı devam ederse onu terk edeceğini söyler ama Manu bu konuda gözünü kararttığı için tüm riskleri göze alır ve çift ayrılır. Şimdi Manu’nun bebek sahibi olma yolunda önü karmaşa ve tuzaklarla doludur.

Önünde duran “evlat edinme”, “anneliğe ihtiyacı olan bir lezbiyen ile tanışma” ya da “eski bir arkadaştan bu konuda yardım isteme” gibi seçenekleri arasında kaybolmaya başladıkça onun için işler gittikçe zorlaşır.

Ve bu süre içinde Manu ve Philippe dünyanın en güzel bebeğine sahip olmadan önce kendi aralarında yeniden uzlaşır ve barışarak mutlu olmayı başarır.

Eşcinsel bir çiftin, “diğerleri gibi” babalık arzusunu tatmin etme hakkına sahip olması gerektiğini ve “iki erkek” ya da “bir erkek ve bir kadının” aynı duygulara sahip olduğunu göstermek isteyen Comme Les Autres (Baby Love); aynı cinsiyettin ilişki yaşamasına izin veren, ancak her şeye rağmen baba/anne olmayı arzulayan bir eşcinselin evlat edinmelerini yasaklayan Fransız yasalarının ironisini ortaya koyuyor.

İki Kadın, Bir Erkek

Yönetmen: Lisa Cholodenko / Oyuncular: Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo, Mia Wasikowska, Josh Hutcherson, Yaya Dacosta, Eddie Hassell, Zosia Mamet, Kunal Sharma, James Macdonald / Süre: 107 dakika

Türkiye’de “İki Kadın, Bir Erkek” adıyla gösterilen 2010 ABD yapımı dram-komedi türünde bir film olan The Kids Are All Right her ne kadar eşcinsellik temasıyla muhafazakâr kesimi şaşırtacak olsa da esas olarak aynı donörden birer çocuk sahibi olmuş ve yıllar içinde rolleri sağlam bir şekilde paylaşmış modern bir ailenin bir arada kalma mücadelesini işliyor.

Film, bir taraftan ailenin eşcinsel iki anne kontrolünde olması erkek ruhunu ve ataerkil sistemi kadın bedeni üzerinden işlerken, diğer taraftan ebeveyn olmanın güçlüğüne, yıllanmış evliliklerdeki yıpranmalara ve artan farkındalıklarıyla yetişkinliğe adım atan ergen çocukların kendi kimliklerini oluşturma, geçmişlerini sahiplenme ve toplumun erişkin bir parçasına dönüşme sancısını irdeliyor.

Öteki Aile

Yönetmen: Gustavo Loza / Oyuncular: Jorge Salinas, Luis Roberto Guzmán, Ana Serradilla, Bruno Loza, Carmen Salinas, Ana Soler, Nailea Norvind, Dominika Paleta, Luis Gerardo Méndez, Andrés Almeida, Silverio Palacios, Mario Zaragoza, Alejandro Calva, Ximena Herrera, Hugo Albores, Alex Bakalarz, Ricardo Kleinbaum, Mary Carmen Ramírez, Juan Ríos / Süre: 100 dakika

Meksika yapımı bir aile draması olan La Otra Familia (The Other Family) adlı filmde yedi yaşındaki küçük Hendrix uyuşturucu bağımlısı annesi Nina tarafından terk edilir. Nina tarafından üç gün boyunca evde yalnız bırakıldıktan sonra annesinin yakın arkadaşı Ivana, Hendrix’i yanında götürür ancak işleri nedeniyle onun yanında uzun süre kalamaz. Sonunda Hendrix istikrarlı bir eşcinsel çift olan Jean Paul ve Chema tarafından evlat edinilir.

İlk başta, Chema evde çalışan hizmetli ve bahçıvanın tepkilerine maruz kalır. Onların eşcinsel erkeklerin genç bir çocuğa iyi bir rol model olamayacakları konusunda endişeleri zamanla yerini sıcak ve sevgi dolu bir aile olmanın verdiği huzur ve mutluluğa bırakır.

Ancak bu süre içinde Nina’nın sevgilisi ve uyuşturucu satıcısı Patrick, Hendrix’i bebeklerini kaybeden bir çifte satmaya karar verir.

Jean Paul ve Chema bir aile kurmak için çeşitli önyargılarla karşı karşıya kalırken, rehabilitasyonda olan Nina’nın da oğlunu kurtarmak için kendisini toparlayıp zamanla yarışması gerekmektedir.

Tatlı Sürpriz

Yönetmen: John Schlesinger / Oyuncular: Madonna, Rupert Everett, Benjamin Bratt, Michael Vartan, Josef Sommer, Lynn Redgrave, Malcolm Stumpf, Neil Patrick Harris, Illeana Douglas, Mark Valley, Suzanne Krull, Stacy Edwards, William Mesnik, Linda Larkin / Süre: 83 dakika

Bir Amerikan ailesini kadrajına alan The Next Best Thing; biri heteroseksüel diğeri eşcinsel olan iki arkadaşın hikayesini anlatıyor.

Abbie ve Robert, yaşam tarzı olarak birbirine çok benzeyen çok iyi iki arkadaşlardır. Paylaştıkları çok şey vardır. Hayatı aynı şekilde algılarlar, aynı hataları ve aynı doğruları yaparlar. Aslında aralarından su sızmaması, onların arasında oluşacak bir ilişkinin tohumu gibidir.

Her şey onların çok iyi bir çift olabileceğine işaret ederken, tek bir şey onları bu birliktelikten uzak tutmaktadır; o da Robert’in gey olması.

Fakat bir gün, çok sarhoş oldukları bir gecede iki arkadaş ilişkiye girer ve Abbie hamile kalır. Bu durum sonucunda beraber yaşamaya başlayan çift çocuğu birlikte büyütürler, fakat kendi hayatlarını da yaşamaktalardır.

Beş yıl sonra Abbie, Ben adlı bir adama âşık olur ve Robert ile evlerini ayırıp çocukları Sam’i de yanına almak ister. Robert onun bu isteğine karşı çıksa da bilmediği bir şey vardır. Sam aslında kendi çocuğu değildir. Bu gerçekle yüzleştiğinde arkadaşlıkları çok zarar gören Abbie ve Robert sonunda yine eskisi gibi iyi arkadaş olabilecek midir, belli değildir.

BONUS

Benim Çocuğum

Yönetmen: Can Candan / Oyuncular: Sule Ceylan, Ömer Ceylan, Günseli Dum, H. Metehan Ozkan, Mehmet Tarhan, Sema Yakar, Nilgül Yalcinoglu, Zeki Yalcinoglu, Pinar Özer / Süre: 83 dakika

Ergenlikten yetişkinliğe geçen sevgili çocuğunuz bir gün sizi karşısına alıp, kendisiyle ilgili bilmediğiniz bir gerçeği açıklıyor; “Benim cinsel kimliğim senin dışarıdan gördüğün gibi değil,” diyor ve sizden anlayış bekliyor.

Peki, çocuğunuz size eşcinsel, biseksüel veya trans olduğunu açıklarsa ne olur? Sırf cinsel kimliğini farklı hissediyor diye biricik evladınıza kızabilir misiniz? Onu suçlar mısınız? Bir insan cinsel kimliği fiziki görünüşünden farklıysa suçlu mudur?

Türkiye’den beş ailenin katılımıyla hayata geçirilen; muhafazakâr, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayarak lezbiyen, gey, biseksüel ve trans çocuklarının hikayelerine bu sefer anne-babaların gözünden bakan Benim Çocuğum; çocukları eşcinsel, biseksüel veya trans bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babanın içten hikayelerini seyirciye taşıyan uzun metrajlı bir belgeseldir.

@mehmetsfilms info.mehmetsfilms@gmail.com

Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Birinciler zaten belli! Serkan ve Eda dışında favori karakterini seç!
Birinciler zaten belli! Serkan ve Eda dışında favori karakterini seç!