"Hiçbir Şey Yerinde Değil" Karlovy Vary'de prömiyer yaptı

SİNEMA 06.07.2024, 19:30 06.07.2024, 21:22
"Hiçbir Şey Yerinde Değil" Karlovy Vary'de prömiyer yaptı

İlk üç filmiyle Berlinale programında yer alan Burak Çevik’in, Türkiye'nin 1970'lerde yaşadığı siyasi kutuplaşma ve şiddet ortamından esinlenerek çektiği yeni filmi 'Hiçbir Şey Yerinde Değil' uluslararası prömiyerini 58. Karlovy Vary Film Festivali’nin Proxima Yarışması’nda gerçekleştirdi.

“Tuzdan Kaide”, “Aidiyet” ve “Unutma Biçimleri” filmleriyle üst üste Berlin Film Festivali’nde yer alan ve cesur denemeleriyle tanınan Burak Çevik, yeni filmi Hiçbir Şey Yerinde Değil 70’lere damgasını vuran siyasi şiddetin simge olaylarından biri olan Bahçelievler katliamından esinleniyor. Türkiye, Almanya ve Güney Kore ortak yapımı olan Hiçbir Şey Yerinde Değil ile Berlinale Dünya Film Fonu ve 2023 yılında Jeonju Film Festivali’nin proje geliştirme bölümü olan Jeonju Cinema Project: Next Edition kapsamında aldığı ödüllerle desteklenen Çevik, filmin uluslararası ilk gösterimini 58. Karlovy Film Festivali’nde gerçekleştirdi. 28 Haziran - 6 Temmuz 2024 tarihleri arasında düzenlenen festivalin yeni seslere kulak kabartan ve cesur denemelerde bulunan yönetmenlerin işlerine yer verdiği Proxima Yarışması çağdaş sinemayı heyecan verici keşiflerle kutlamayı amaçlıyor. 

BAHÇELİEVLER KATLİAMINDA İLK KEZ SİNEMADA

1978'de solcu devrimin şiddetle değil siyasetle gerçekleştirilebileceğine inanan solcu gençlerin bir evde toplanarak yayımladıkları dergi hakkında konuşmaya başlamalarının ardından meydana gelen beklenmedik olayları aktaran Hiçbir Şey Yerinde Değil, 1980 darbesi öncesindeki Türkiye'nin siyasi kaosunu ortaya koyuyor. Burak Can Aras, Celal Öztürk, Efe Taşdelen, Eren Kol, Onur Gözten, Yiğit Efe Yazar ve Tufan Berk Yıldız’ın rol aldığı filmin danışmanlığını, dönemin siyasi tarihi üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınan yazar Tanıl Bora gerçekleştirdi.

Yapımcılığını, Fol Film (Türkiye), Vayka Film (Türkiye), Flaneur Film (Almanya) ve Jeonju Cinema Project’in (Güney Kore) üstlendiği film 2024 yılı içerisinde Türkiye’de de izleyiciyle buluşacak. 


 

Yorumlar (0)