Charlie Chaplin imzalı 3 kısa film "Şarlo Revüsü” TRT 2’de

TV 29.11.2021, 17:26
Charlie Chaplin imzalı 3 kısa film "Şarlo Revüsü” TRT 2’de

İngiliz yönetmen Charlie Chaplin imzalı Şarlo Revüsü saat 22.00’de TRT 2’deolacak. 

Charlie Chaplin’in üç sesiz kısa komedisi “Köpek Hayatı”, “Şarlo Kaçak” ve “Shoulder Arms”ın birleştirilmesiyle oluşan bu uzun metrajlı film için Chaplin yeni çekimler yapmış, ara yazılar ve müzikler hazırlamıştı.

Köpek Hayatı

Charles Chaplin’in çektiği bir kısa filmdir. Charlie, bir sokak serserisidir. Karnını doyurmak için gündüz geçici işler yapmakta, gece ise bir arsada uyumaktadır. Bir akşam bir sosis satıcısından gelen güzel kokularla uyanan Charlie satıcıya çaktırmadan bir sosis kapar, fakat bu sırada bir polis, yaptığını görür. Charlie, sosisi yerine bıraksa da polis onunla uğraşmaya devam eder. Charlie oradan kaçar. İşçi bulma kurumuna gelen Charlie,ilk sırada olmasına rağmen işi alamaz. Dışarı çıktığında ise sokak köpeği Scrabs’i diğer sokak köpeklerinden kurtarır ama bu sırada ortalık karışır. Bir sosis satıcısı daha bulur ve orada para vermeden hem kendini hem de köpeğini doyurur. Bir kulübe girmek isteyen Charlie, oraya köpek ile giremeyeceğinden Scrabs’i pantolonunun içine saklar. Buradaki utangaç şarkıcı şarkıcı Edna ile tanışır. Ama tabii ki bu kulüpten de atılacaktır. Charlie, Edna’ya aşık olmuştur, onu oradan kurtarmak ister…

Şarlo Kaçak

Charlie, hapishaneden kaçar ve yüzmekte olan bir papazın giysilerini çalıp hapishane kıyafetlerinden kurtulur. Tren istasyonuna gittiğinde sevgilisi ile kaçmakta olan genç bir aşık ona alelacele bir nikâh kıydırmak ister ama Charlie korkup kaçar. Âşıklar kızın babasına yakalanırlar. Charlie bir bilet alıp Texas’ta rastgele bir kasabaya gider. Şans eseri, gittiği bu kasabaya gelmesi beklenen papaz geç kalmıştır. Bu sayede herkes onu papaz sanır ve kiliseye götürülür. Vaaz vermesi ve bazı dini görevleri yerine getirmesi gereken Charlie, her şeyi yanlış yapar ve ilk kez böyle bir papaz gören insanları şaşkınlık içinde bırakır. Ayinden sonra Edna’nın evine çaya davet edilir; fakat kasabada onu hapishaneden tanıyan üçkâğıtçı bir arkadaşına rastlar. Onu tanımazlıktan gelse de adam kendini zorla çaya davet ettirir. Bu davetten sonra Charlie’nin tüm engellemelerine rağmen ev sahibesinin paralarını alıp kaçar. Charlie Edna’ya paraları alıp geleceğini söyler. Şerif Bryan ise Charlie’nin hapishaneden kaçtığını fark etmiştir ve bunu ev sahiplerine açıklar. Edna çok üzülür ama yine de onu beklemeye devam eder. Charlie ise paraları geri almayı başarır ve Edna’ya geri getirir ama onu bekleyen Şerif Bryan tarafından da yakalanmış olur. Charlie’yi hapishaneye götürmeye kararlı olan Şerif, onun azılı bir hırsız yerine dürüst bir insan çıkmasına şaşırır. Bu nedenle de onun Meksika sınırına geçmesine ve serbest kalamasına yardımcı olup Charlie’yi özgürlüğüne kavuşturur.

Shoulder Arms

Charlie, I. Dünya Savaşı sırasında acemi bir piyade olarak Amerikan ordusunda görev yapmaktadır. Bir ara yorgunluk içinde uyuyakalır. Uyandığında kendini Fransız siperlerinde Almanlara karşı savaşmaya giden Amerikalı bir asker olarak bulur. Charlie’nin giysi ceplerinden ise alakasız aletler sarkmaktadır. Bu arada diğer askerlere mektuplar, paketler gelir. Charlie, bu askerleri kıskanarak izler. Sonunda ona da bir posta gelir. Fakat onun paketinden kötü kokulu bir peynir çıkar. Charlie, bu peyniri düşman hatlarına fırlatır ve onu bir Alman subayına isabet ettirmeyi başarır. Filmin son sahesinde Charlie birkaç askerin kendini sarsması ile zar zor uyanırken görülür.. O hâlâ beceriksiz bir piyadedir.

Yorumlar (0)