Farklı çağlardan 2 tarihi kahramanın hayatı DocuBox'ta

TV 16.05.2022, 10:50 16.05.2022, 14:24
Farklı çağlardan 2 tarihi kahramanın hayatı DocuBox'ta

Uluslararası medya kuruluşu SPI International bünyesinde HD kalitesiyle izleme deneyimi sunan belgesel kanalı DocuBox HD, ilginç yapımlarıyla muhteşem deneyimlerin kapısını açıyor. Mayıs ayında DocuBox HD ekranlarında, iki farklı çağda yaşamış iki tarihi kahramanın destansı hayat öykülerini izleyeceğiz.

Calamaity Jane (Calamaity Jane) – 18 Mayıs Çarşamba, Saat 19:00

Batı Amerika’nın Büyük Ovalarından Rocky Dağlarına, Apache Rezerv Bölgesinden Deadwood’a Calamity Jane, ilk yerleşmeci konvoylarını takip eden, desperado’larla at süren bir Amerikan efsanesidir. Batının Efsanesi, Batı Amerika’nın gerçek öyküsünü, özellikle de kadınlarını ve bu kadınların en ilginci Calamity Jane’i anlatıyor. Efsanenin ötesine geçen film, Calamity Jane adıyla da tanınan Martha Canary’nin çarpıcı gerçek öyküsüne ve 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında yaşadığı hayata odaklanıyor. 

Makedonya’lı Büyük İskender (Alexander The Great, The Macedonian) – 23 Mayıs Pazartesi, Saat 19:00

Makedonya’dan Hindistan’a, Büyük İskender’in hayatına yakından bakıyoruz. Tarih boyunca her zaman ayrı bir statüye sahip olmuş olan Büyük İskender, Romalılar ve Grekler için bir kahraman, Araplar için bir elçi, Batılılar için bir mitoloji kahramanı. Büyük İskender, ezeli düşmanı, büyük Pers Kralı Darius’un izini umarsızca sürerken, Hindistan sınırlarına dek yayılan bir coğrafyada antik dünyaya Grek uygarlığını tek başına yayan kişi. Ancak, “gerçek” İskender’den, hayatından ve hayatını çevreleyen olaylardan günümüze kalan nedir? Tarihi kahramanın birçok farklı tanımından ve zaferlerle dolu fetihlerinin arkeolojik kalıntılarından yola çıkan bu film, günümüzde bile bir ilham kaynağı olmayı sürdüren bu efsanevi karakterin bir portresini çiziyor 

Yorumlar (0)