TRT Afrika, TRT Farsça ve TRT İspanyolca dijital kanalları yolda

TV 09.12.2022, 17:19
TRT Afrika, TRT Farsça ve TRT İspanyolca dijital kanalları yolda

Bu yıl İstanbul’da 6’ıncısı düzenlenen TRT World Forum’un açılış konuşan ve küresel sorunların çözümünde medyaya büyük bir sorumluluk düştüğünü ifade eden TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, medya kuruluşları, zerreden âleme olayların, ilişkilerin, insanların ve konuların bütününe ayna olmak zorunda olduğunu belirtti.

Bunun bir meşguliyet değil, mesuliyet meselesi olduğunun altını çizen Sobacı şu şekilde konuştu: “Hakkıyla yerine getirilmesi gereken samimi bir hakikat mücadelesidir. Bugün küresel iletişim sistemi içerisinde doğru ve yalanın, gerçek ve yanılsamanın birbiriyle iç içe geçtiğini görüyoruz. Kimi zaman kasıtlı, kimi zaman farkında olmadan sürdürülen bu karmaşaya karşı koyabilmenin tek bir çaresi var: Filtrelerle değil adil bir vizörden dünyanın tamamına bakabilmek; güçlü-zayıf ayrımı gözetmeksizin hakkaniyet ilkesinden hareketle habercilik ve yayın yapabilmek.

İşte, TRT World ve yabancı dillerdeki tüm uluslararası kanallarımız böyle bir temel vizyonla etki alanlarını genişleterek yollarına devam ediyor.”

“TRT’nin uluslararası kanalları hakkaniyetle yayın yapıyor”

Uluslararası yayınlarını her geçen gün büyüttüklerini belirten Sobacı konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Bu yıl içerisinde kurduğumuz TRT Fransızca ve TRT Balkan’ın yanı sıra önümüzdeki dönemde TRT Afrika, TRT Farsça ve TRT İspanyolca uluslararası dijital haber kanallarımız da yayın hayatına başlayacak. Elbette, TRT ailesi olarak, yayınlarımızın yanı sıra yıl içerisinde düzenlediğimiz uluslararası pek çok etkinliğimizle, küresel ve bölgesel meselelere odaklanıyoruz. Bu bağlamda, Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak, uzun yıllardır tek kaynaktan beslenen ve tek kutuplu yürütülen küresel bilgi akışı ve algı süreçlerine güçlü bir şerh düşüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken, ülkemize her alanda kazandırdığınız özgüvenden destek alıyoruz. Küresel ölçekte verdiğiniz ‘daha adil bir dünya’ mücadelesine medya alanında elimizden gelen tüm katkıyı vermek için gayret sarf ediyoruz.”

Yorumlar (0)