29.01.2022, 16:35

Yaptığı tablolarla Johnny Depp de NFT dünyasına girdi

Metaverse, kripto paralar, NFT’ler girdi hayatımıza, bindik bir alamete gidiyoruz dijital kıyamete… Teknoloji ile içli dışlı çalışmak zorunda olmama rağmen, bu konulara hala mesafeliyim. Anlamakta zorlanıyorum. İşleri çevirecek kadar bilgi edinip kendimi aşırı kaptırma noktasından uzak tutuyorum.

Güvenmemenin dışında dokunmak, hissetmek insanı insan yapan tüm değerleri basite indirgemesi ya da küçümser tavrı bende pozitif duygular yaratmıyor. Pek çok sanal gala ve event yaptık geçen son 2 yılda. Ama hiç biri fiziksel olarak bir arada bulunup, paylaştığımız etkinliklerin yanından bile geçemez.

Ben hala gazete, dergi ve kitabı elime alıp okuyan bir ekolun temsilciyim ne yazık ki. Yapabildiğim, sürdürebildiğim kadar da yapmaya gayret edeceğim. Gelişmeleri yazılanları okuyup inceliyorum ama ne tam içindeyim ne dışında.

Son zamanların trendi de NFT dünyası ve burada uçuk rakamlara satılan tablolar oldu. Bu işlerde ilki yapan kar elde ediyor. Sonradan girenler ne yazık ki sadece diğerlerine para kazandırıyor.

PR için ünlüleri de bu işlere dahil edip reklamını yapıyorlar sırada atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş oluyor aslında. Bu furyanın son isimi Jonny Deep oldu.

Eski eşi Amber Heard’e şiddet uyguladığına dair iddialardan sonra kariyeri hızla düşüşe geçen ünlü oyuncu, iptal edilen projelerinden sonra NFT işine giriyor. Depp, "Never Fear Truth" koleksiyon adı altında, arkadaşlarının ve kişisel kahramanlarının resimlerini blockchain teknolojisi kullanılarak alınıp satılan, NFT'lerini piyasaya sürecek.

Depp’in satışını gerçekleştireceği koleksiyonda Marlon Brando, Elizabeth Taylor, Hunter S. Thompson, Heath Ledger, kızı Lily-Rose Depp, Tim Burton, Johnny’nin rahmetli köpeği Mooh ve kurgusal bir karakter yer alıyor.

58 yaşındaki Depp, yaptığı açıklamada, “Sanatı her zaman duygularımı ifade etmek; ailem, arkadaşlarım ve hayran olduğum insanlar gibi benim için önemli olanları yansıtmak için kullandım. Resimlerim hayatımı çevreliyor ama onları kendime sakladım ve kendimi sınırladım. Hiç kimse kendini sınırlamasın.” dedi.

Depp’in tarzı, canlı renklerle işlenen pop kültürü figürlerinin görüntüleri ile pop ve sokak sanatının bir karışımı.“Bir dizi portre yayınlamaya karar verdik. Destekçilerimi selamlama ve ailem için çok önemli olan hayır kurumlarını destekleme fırsatına sahip olmak inanılmaz bir hediye. Umarım bu NFT’ler etrafında yeni bir arkadaş topluluğu oluşturabiliriz. NFT alanına katılımım daha yeni başladı.” şeklinde açıklama yapan Depp’in her NFT’si ayrıca yüksek çözünürlüklü bir fiziksel sürümle destekleniyor.

Satışlardan elde edilen tüm gelirin yüzde yirmi beşi, Los Angeles Çocuk Hastanesi, Great Ormond Street Çocuk Hastanesi, Elizabeth Taylor AIDS Vakfı ve Depp’in kahramanı Hunter S. Thompson’ın anısına kurulan The Gonzo Trust gibi hayır kurumlarına bağışlanacak.

Benim en çok bu kısım hoşuma gitti. Evime asamayacağım her an gözümün önünde olmayacak bir şeye inanılmaz paralar verme kısmını hala kafamda oturtamasam da bu tarz sosyal sorumluluk projelerini her zaman desteklerim. Umarım başkalarına da örnek olurlar.

Belki Oscar ödülleri, Venedik, Cannes film festivallerinin açılış galaları metaverse ile insanlar, çocuklar, hayvanlar veya çevre için çalışan büyük hayır kurumlarının yararına yapılmaya başlanır. Bakalım daha neler neler göreceğiz…

Yorumlar (0)