“Çağ Yangını” TV Belgesel Ödülü’nün sahibi oldu

BELGESEL 04.04.2022, 11:49 04.04.2022, 16:28
“Çağ Yangını”  TV Belgesel Ödülü’nün sahibi oldu

Türkiye’nin 2021 yılında yaşadığı orman yangını felaketlerini tüm yönleriyle ele alan ilk belgesel “Çağ Yangını”, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüle layık görüldü. Çınar Oskay, Begüm Soydemir ve Gözde Demirel Kuru’nun GAİN için hazırladığı yapım, 63. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nde, Televizyon-Radyo kategorisinde, TV Belgesel Ödülü’nün sahibi oldu. 

Ödülü ekip adına teslim alan gazeteci ve yazar Çınar Oskay yaptığı konuşmada, “Bu ödülü ormanlar için canını feda eden insanlara, haftalarca alevlerle boğuşan itfaiyecilere ve gönüllülere adamak istiyoruz” dedi. 

Sözlerini, “Birkaç yıl önce tanıdığım bir siyaset bilimci bizim yaşımızdaki gazeteciler için “ilerde üzerinde doktora tezi yazılacak bir yitik kuşak” demişti. Bugün bazılarımız zor koşullarda, bazılarımız belki pek de mutlu olmadıkları kurumlarda, bazılarımız dijital platformlarda olsa, bir şekilde işimizi yapmaya devam ediyoruz, ayaktayız” şeklinde sürdüren Oskay, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne, bu mücadelede yanlarında olduğu ve yalnız olmadıklarını hatırlattığı için teşekkür etti. “GAİN Medya’daki tüm arkadaşlarımıza da selamlarımızı, sevgilerimizi yollayalım” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Kıyametin boyutlarını yerinde inceleyen ilk belgesel

Çağ Yangını’nda Çınar Oskay, 2021 yılında ardı ardına yaşanan yangınların öncesini ve sıcak anlarını bölgede yaşayanların tanıklıklarıyla; nedenlerini, sonuçlarını ve bundan sonra yapılacakları her alandan uzmanlarla konuşarak masaya yatırıyor. Büyük Türkiye yangınının boyutlarını kıvılcımdan küle inceleyerek ortaya koyuyor.

Yorumlar (0)