Ürdün ve Endonezya’dan belgeseller Kundura Sinema’da

BELGESEL 26.05.2022, 14:47
Ürdün ve Endonezya’dan belgeseller Kundura Sinema’da

Kundura Sinema’da bu hafta sonu, Ürdün ve Endonezya’dan iki film, belgesel meraklılarını bekliyor. Ürdün’deki ilk kadın tesisatçıların dünyasına mizahi bir bakış sunan “Waterproof / Su Sızmaz”, 28 Mayıs Cumartesi günü gösterilecek. Almanyalı sanatçı ve yönetmen Daniela König’in yönettiği film, evde bir erkek yokken kadınların erkek tesisatçı çağırmalarının yasak olduğu Ürdün’de Khawla, Aisha ve Rehab adlı üç kadın tesisatçıyı odağına alıyor. Hafiz Rancajale’nin 2013 yapımı belgeseli “Behind the Flickering Light: The Archive / Titreyen Işığın Ardında: Arşiv” (2013) ise 29 Mayıs Pazar günü izlenebilecek. Güneydoğu Asya’da ilk ve en büyük film arşivi olan Sinematek Endonezya’nın kurucusu Misbach Yusa Biran’ın kişisel yaşamının izini süren film, çağdaş Endonezya sinemasının durumuna ve koşullarına ayna tutuyor. Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gösterilecek filmler için rezervasyonlar beykozkundura.com adresinden yapılabilir.

Mimari yapısıyla Türkiye’nin en özgün sinema salonlarından biri olan Kundura Sinema’da bu hafta sonu, Kadın Gücü adlı belgesel seçkisi ve 8 ülke sinemasının ortaklığında hazırlanan Müşterek Sinema projesinin gösterimleri devam ediyor. Saat 17:00’de başlayacak ve sınırlı sayıda seyirciye açık olan gösterimler, beykozkundura.com adresinden rezervasyon yapılarak ücretsiz izlenebilecek.

Ürdün’ün ilk kadın tesisatçıları

S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde hazırlanan Kadın Gücü adlı belgesel seçki kapsamında 28 Mayıs Cumartesi günü, dünyanın en kurak ülkelerinden Ürdün’deki ilk kadın tesisatçıların dünyasına mizahi bir bakış sunan “Waterproof / Su Sızmaz” (2019) gösterilecek. Almanyalı sanatçı ve yönetmen Daniela König’in yönettiği film, evde bir erkek yokken kadınların erkek tesisatçı çağırmalarının yasak olduğu Ürdün’de Khawla, Aisha ve Rehab adlı üç kadın tesisatçıyı odağına alıyor. Bu kadınlar evlere giriyor, sızıntıları onarıyor ve su depolarını temizliyorlar. Daha da önemlisi kadınlara, her damlası değerli suyu nasıl sorumlu ve tasarruflu kullanacaklarını öğretiyorlar. Bu kadar önemli bir misyon üstlenen ve başarıları ülkenin sınırlarını aşan bu kadınlar, bir süre sonra ahlak polisi için bir tehdide dönüşüyor ve derneklerinin başındaki Khawla yolsuzlukla suçlanıyor. Bundan sonrası, kadınların dostluklarının da sınandığı başka bir mücadeleye dönüşüyor.

Endonezya sinemasının belleği

29 Mayıs Pazar günü ise, Endonezyalı yönetmen Hafiz Rancajale’nin “Behind the Flickering Light: The Archive / Titreyen Işığın Ardında: Arşiv” (2013) adlı belgeseli Kundura Sinema’da olacak. Güneydoğu Asya’da ilk ve en büyük film arşivi olan Sinematek Endonezya’nın kurucusu Misbach Yusa Biran’ın kişisel yaşamının izini süren film, unutulmak üzere olan tarihine bakarak, çağdaş Endonezya sinemasının durumuna ve koşullarına ayna tutuyor.

Film, Berlin merkezli kültür proje alanı bi'bak’ın önderliğinde Mayıs ayında başlatılan ve Türkiye’den Kundura Sinema’nın yanı sıra Almanya’dan Sinema Transtopia, Tayland’dan Documentary Club, Romanya’dan Cinema ARTA, Endonezya’dan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Cinema Akil, Şili’den CCC, Angola’dan da Cine Geração sinemalarının ortaklığında geliştirilen Müşterek Sinema (Cinema of Commoning) projesi kapsamında seyirciyle buluşuyor.

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinlik günleri biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Beykoz Kundura’ya Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlar ve şehir hatları vapur/feribotları ile denizden ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz taksiyi tercih edecek izleyiciler Beykoz Kundura’nın özel iskelesine varabilir, karadan özel aracıyla gelecek izleyiciler de otopark hizmetinden ücretsiz yararlanabilirler.

Yorumlar (0)