26.06.2021, 16:19

Bu yaz ne izleyelim, neler okuyalım?

Yaz sevmek için neden aramaya belki de en az ihtiyaç duyan mevsim. Yaz, enerjidir, harekettir, birbirinden güzel meyveleri ile bolluk berekettir. Bol güneşi ile umuttur, derin mavilikleri ile yorgun bedenlerin, ruhların canlandırıcıdır. Yazın ilk ayı olan haziranın 20 günü geride kaldı, bir de bakmışız ki Eylül gelmiş bile… Sayılı günlerin her anının tadını çıkartmaya çalışırken size faydalı olabileceğini düşündüğüm bir liste yaptım. Umarım seversiniz.

Plajda tatilde evde neler okuyalım;

Ben Kirke / Madeline Miller 

Ozanlar benden, –erkek– kahramanın karşısında diz çöküp merhamet dilenen bir kadın olarak bahsetti hep; ilaç katarmışım tatlı şaraplarına, büyüleyip domuza çevirirmişim hızlı giden gemilerin tayfasını, baba evini unutturur, sılaya kavuşmalarına müsaade etmezmişim. Ne demeli, kadınlara haddini bildirmek ozanların en sevdiği vakit geçirme biçimidir; yerlerde sürünüp ağlamazsak gerçek bir hikâye olmazmış gibi.

Ama yanılıyorlar, yanılıyorsunuz: Cadılık illa nefret, kıskançlık ya da başka türlü bir kötülükten doğmaz; ben ilk büyümü aşkımdan yapmıştım.

Ben, Helios’un kızı, Aiaie Cadısı Kirke. Hayatım boyunca trajedinin beni bulmasını bekledim. Bulacağından hiç kuşkum yoktu çünkü başkalarının hak ettiğimi düşündüğünden daha fazla arzum, isyanım ve gücüm vardı, yıldırımları üstüne çekecek şeylerdi bunlar. Ve bir gün, artık bu dünyaya dayanamayacağım, diye düşündüm.

Bunun üzerine denizin derinliklerindeki kadim bir tanrı seslendi: Öyleyse çocuğum, başka bir dünya yap.

Ben, Kirke’de Madeline Miller; Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin binlerce yıldır anlatılagelen hikâyesini farklı bir bakış açısından sunmakla kalmayıp Olymposlu tanrıların dünyasını Homeros’un destansılığında aktarmayı başarıyor.

Seyahat Sanatı / Alain de Botton

Kitaplarıyla yaşamın çeşitli kavramlarına yepyeni bakışlar kazandıran Alain de Botton, bu kez "seyahat etmeyi" yatırıyor masaya. Farklı şehirleri, farklı yazarların hayali rehberliğinde gezerken, yolculuğun büyüsü kentlerin kokularına karışıyor.
Alain de Botton, seyahati tatil ya da iş rutininin gerektirdiği bir aracı değil, ruhu dinlendiren ve iyileştiren bir etkinlik olarak görüyor. Seyahat Sanatı, isterseniz trende, otobüste ya da uçakta kilometreler aşarken, isterseniz de koltuğunuzdan kalkmadan kahvenizi yudumlarken okuyabileceğiniz bir kitap.

Yaşlı Adam ve Deniz / Ernest Hemingway 

Yaşlı Adam ve Deniz, Hemingway'in en ölümsüz eserlerinden biridir. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream'e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.

Vazgeçebilmek / Guy Finley 

Bugüne kadar size zarar verdiğini fark ettiğiniz fakat vazgeçemediğiniz her şeyi geride bırakmaya hazır mısınız? Vazgeçebilmek kitabı ile satış rekorları kıran TV şovmeni, söz yazarı ve müzisyen Guy Finley, sizi gerçek benliğinizi keşfedeceğiniz ufuk açıcı bir okuma deneyimine davet ediyor. Okurken sıkça geçmişinize seyahat edeceğiniz bu eser, bugün ve gelecekte sizi bekleyen saf mutluluğa erişebilmeniz için size güç verecek.

Mutlu Beyin / Loretta Graziano Breuning 

Beyninizin nasıl çalıştığını ve bunun kontrolünü nasıl elinize alabileceğinizi bilseydiniz, hayatınızda neler olurdu? Beyin üzerine yaptığı dikkat çekici çalışmalarla adından söz ettiren Loretta Graziano Breuning, Mutlu Beyin adlı kitabında bu sorunun yanıtlarını uygulamalı bir şekilde bulmanızı sağlıyor. Duyguları yöneten hormonların doğal yollarla nasıl artırılıp azaltılabileceğini açıklayan yazar, mutluluğu sağlayan dört beyin kimyasalının salınımında ipleri elinize almanızı sağlıyor.

Patrick Süskind / Koku

Yaşama dair ne varsa hepsini algılamanın aracı olan duyuların önemi, karakterin oluşumu söz konusu olduğunda göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Peki, bunun cinayet sebebi olacak kadar etkili olduğunu tahmin eder miydiniz? Patrick Süskind’in kaleminden çıkıp dünya çapında beğeni toplayan bu kitap, sürükleyici kurgusunun yanı sıra şaşırtıcı sonuyla da hayal gücünün sınırlarını zorluyor!

Jack London / Martin Eden

Tutkunun girdabına bir kez kapıldıktan sonra hiçbir hedef ulaşılmaz değildir. Peki, ya o hedefe vardığınızda mutlu değilseniz? Jack London’ın kendi hayatından izler taşıyan bu kitap ile Martin Eden’ın yaşam yolculuğuna eşlik ederken, nihayetinde vardığı noktada hayretler içerisinde kalacaksınız.

Marco Polo / Seyahatname: Dünyanın Tasviri

13’üncü yüzyılda yaşamış olan Venedikli gezgin Marco Polo, Avrupa’dan Asya’ya doğru baharat kokulu İpek Yolu’nu takip eden bir seyahate çıkıyor. Bu seyahatteki izlenimlerini aktardığı Seyahatname: Dünyanın Tasviri, tarihi bir belge niteliği taşıyor.

Sputnik Sevgilim / Haruki Murakami

Sen benim bir parçamsın...

Ben âşık oldum. Şüphe yok. Buz soğuktur, gül kırmızı. Ve bu aşk beni sürükleyip bir yerlere götürmeye çalışıyor; öyle güçlü bir akıntı ki ondan kendimi korumam neredeyse olanaksız. Ama artık dönüş yok.

Kendimi bu akıntıya bırakmak dışında bir şey yapamam. Yanıp kül olsam da, yok olup gitsem de.

Japonya’dan bir Yunan adasına uzanan, üç kişiyi birbirine kenetleyen büyüleyici bir aşkın hikâyesi. Haruki Murakami’den düşlerinize sızacak bir roman...

Neler izleyelim?

 • Grace&Frankie
 • Poldark
 • The Undoing
 • Ahtapottan Öğrendiklerim
 • Friends
 • Euphoria
 • Little Fires Everywhere
 • Outlander
 • Lucifer
 • Vikings

Ne İçelim?

 • Çilek/Cin Kokteyl

Çilekleri (yarım kilo) blender’dan geçirin biraz (kendi zevkinize göre) Cin biraz limonata ile çalkalayın üzerine buz ev yapımı harika bir kokteyl…

Nereye gidelim?

 • Marmaris Selimiye
 • Kaş /kalkan
 • Kabakkoyu Fethiye

Ne dinleyelim?

 • Giannis Ploutarhos Pernas Kala

İyi seyirler, okumalar, gezmeler, içmeler… Sağlıkla kalın.

Yorumlar (0)