Ahenkle dans eden diziler

DİZİ 04.08.2020, 09:28 04.08.2020, 16:01
Ahenkle dans eden diziler

Doğa her konuda müthiş dersler veriyor bize. Kışın uyuyan doğa, baharın gelişiyle yavaş yavaş uyanıyor ve her yıl usanmadan bıkmadan hatta ona verdiğimiz zarara bile kızmadan, bizi, müthiş güzelliklere tanık ediyor… Rengarenk çiçekler açıyor, kuşlar cıvıltılarıyla ruhumuzu dinlendiriyor. Baharda rengarenk çiçek açan doğal bir bahçe gördüğünüzde çiçeklerin rengi sizi rahatsız etmiyor. Buranın kırmızısı fazla olmuş ya da bunların arasına pembe de olmamış demiyoruz. Karışık olmasına rağmen o renk cümbüşü hoşumuza gidiyor. Doğanın en büyük ressam olduğu söylenir. Bence de öyle… Orada uyumsuz hiçbir şey göremezsiniz.

Makiliğin bile kendine has bir uyumu vardır. Kayalarla dolu bir bölgede bile kayalar, ağaçların, çiçeklerin aralarından çıkmasına izin verir. Hatta ormanlık bir alanda beton bir bina gördüğümüzde içimiz yanar, olmuş mu şimdi burada deriz. Göz zevkimizi bozar. Bahar yerini yaza bırakır. Sıcakların artması farklı bitkilere yol verir, farklı hayvanların seslerini duymaya başlarız. Ve sonbahar… Tıpkı ilkbaharda olduğu gibi müthiş bir renk cümbüşü sunar doğa bize… Kış mevsiminde bir de kar yağıyorsa, sessizliğin içinde karın sesini duyarsınız… Beyaz örtü ile bu kez farklı bir yönünü görürüz doğanın…

Doğa ahenk kelimesinin tam da karşılığı… Ahenk hayatımızın her yerinde olması gerek. İnsan ilişkilerinde, iş ilişkilerinde, evimizde sokakta, mahallemizde, her yerde… Tabi ki televizyon dizilerinde de…

Televizyonda izlediğimiz bazı dizilerin izlenme oranlarının yüksek olması yakaladıkları ahenk sayesindedir. Bu ahenk senaryodan başlar, sonra oyunculara sonra da yönetmen ve teknik ekibe kadar uzanırsa başarılı olur. Tabi sadece bu da yetmez, az önce dediğim gibi insanın hayatının her yerinde olması gerek ahengin. Çekilen bir dizide çok emek vardır. Çalışanlar uzun saatlerde ve her koşulda çalışırlar. Buna oyuncularda dahildir. Teknik ekibin bu ahengi yakalaması kolaydır ama oyuncular da yakaladığı zaman, çekilen dizinin ekrana yansıyan enerjisi değişir, bambaşka olur. İzleyiciler o cam kutuda, izlediği dizide hisseder bu ahengi. Ve ondan sonra da bırakmaz o diziyi. Hem seyreder hem de seyrettirir.

Bu yazıyı yazmama sebep olan bir oyuncunun instagram hesabında yaptığı paylaşımdı. Aynı dizide oynayan arkadaşlarıyla çekilmiş bir fotoğrafını koymuş ve altına da son dönemde başıma gelen en güzel şey bu insanlar yazmıştı. Yani onlar ahengi yakalamışlardı. Sonra çalıştığım dizilerdeki ahengin de izleyiciye yansımaları aklıma geldi. Evet ahenk varsa reyting de var.

Sağlıklı güzel günler dileğiyle...

Yorumlar (0)