“Cezailer” bugün GAİN'de!

DİZİ 29.09.2022, 09:43 30.09.2022, 10:14
“Cezailer” bugün GAİN'de!

GAİN’in hem hikâyesiyle hem de ortaya attığı sorularla izleyiciyi şaşırtacak yepyeni dizisi “Cezailer” bugün yayına giriyor. Bir psikiyatrın, 1969 yılında ABD’deki psikiyatri hastanelerinde gerçekleştirilen ve bilim tarihinin en ilginç deneylerinden biri olarak nitelenen Rosenhan Deneyi’ni Türkiye’de tekrarlamayı kafaya koymasıyla başlayan olayları konu alan “Cezailer”de kleptomani, şizofreni, Alzheimer ve manik depresyon hastaları ile dolu bir klinikte yaşananlar anlatılıyor.

Güçlü oyuncu kadrosuyla tam bir ekip işi 

Dizide deneyi tekrarlamak amacıyla cezai ehliyeti olmayan hastaların arasına kendi isteğiyle katılan psikiyatr Mert karakterini Yiğit Özşener, klinik şefi Menderes rolünü Rıza Kocaoğlu üstleniyor. Lafını söylemekten çekinmeyen korkusuz psikiyatr Gamze’yi Esra Bezen Bilgin, cezailerin her şeyiyle ilgilenen hemşire Simge’yi ise Hayal Köseoğlu canlandırıyor. Ushan Çakır, Hakan Karsak, Onur Ünsal, Şerif Erol, Cem Zeynel Kılıç ve Görkem Kasal ise cezailer koğuşunda yatan ve farklı psikiyatrik hastalıklara sahip kişilere hayat veriyorlar. Her bir oyuncunun ayrı ayrı devleştiği yapım, karakter dağılımıyla da tam bir ekip işi olarak öne çıkıyor. 

Bilim tarihinin en sarsıcı deneylerinden biri

Cezailer’in senaryosunun esinlendiği Rosenhan Deneyi’nde psikiyatr David Rosenhan bir psikiyatri hastanesine yatar ve doktorların kendisini gerçekten hasta olanlardan ayırt edebilmelerini bekler. Ancak işler pek de planladığı gibi gitmez. Dizide, bu deneyi Türkiye’de yinelemek isteyen psikiyatr Mert Güngel, iki hafta kalmak üzere kendi isteğiyle girdiği hastanede mahsur kalır ve gerçekte David Rosenhan’ın başına gelen felaketin aynısının tekrarlandığı bir senaryonun içine hapsolur. Güngel zamanla kendisinin bir psikiyatr olduğu gerçekliğinden uzaklaşacak ve oradan çıkabilmek için çaresizce her yolu deneyecektir.

Senaryosunu Ayberk Çınar ve Murat Can Oğuz’un yazdığı, yönetmenliğini Murat Can Oğuz’un üstlendiği Most Yapım imzalı “Cezailer” GAİN’de yayında.

Yorumlar (0)