Hangi proje sizi heyecanlandırıyor?

DİZİ 30.07.2020, 21:48 02.08.2020, 09:03
Hangi proje sizi heyecanlandırıyor?

Televizyonun eski tadı yok! Bayramda sosyal mesafe nedeniyle el öpmeye gitmek yerine toplu mesajla “İyi bayramlar” dediğimiz bir aile büyüğümüz gibi duruyor evimizin baş köşesinde… Evlerde hapis kaldığımız pandemi döneminde televizyonla yakınlaşacağımıza aramıza büyük bir mesafe girdi. Hatta boşanma aşamasında olduğumuzu söylesek yalan olmaz. Çünkü TV hem tükenmişlik sendromu yaşıyor, hem de narsist tavırlarından ödün vermiyor. İzleyiciye “Ben buyum, işine gelirse” tavrını düzeltmediği sürece de bu ilişkiyi kurtarmak kolay görünmüyor.

Çok değil birkaç yıl önce bu tarihlerde yeni sezonun başlamasına kısa bir süre kaldığı için hangi haberi yapacağımızı şaşırırdık. Ekranda mutlaka star isimlerin dizileri olurdu. “Kim kiminle partner olacak ve aralarında nasıl bir kimya olacak?” sorusu tüm temmuz ayının konusu olurdu. Ağustosta ise dizilerin konusu ortaya dökülürdü ve eylülü sabırsızlıkla beklemeye başlardık.

Şimdi baksanıza herkes tatilde… Bitmeyen tatil yapmışlar.

Eskiden Ay Yapım sektörün star fabrikası gibiydi. Her yıl o dizilerini açıklamadan sezona iddia gelmezdi. Çünkü Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy, Burak Özçivit, Beren Saat, Tuba Büyüküstün, Bergüzar Korel, Cansu Dere, Serenay Sarıkaya seçimini oradan yana yapardı. Dikkatinizi çekerim, bu isimler Türkiye’nin yurt dışı satış gelirinin neredeyse yüzde 70’ini oluşturuyor. Hala zirvedeler… Ancak çoğu ya Netflix’i seçti, ya MedYapım’ı ya da daha garantili bir hayatı… Aynı durum Tim’s &B için de geçerli.

Yapım şirketleri mi kan kaybediyor, star sistemi mi değişiyor yoksa dijital platformların TV’ye attığı çelmenin sonucu mu bu?

Bence hepsi! Ve daha birçok nedeni var.

Ama bayramda sizi bu konuyla sıkmayacağım. Her gün yeni bir dizinin başlayacağını okuyoruz, duyuyoruz. Eylülde bizi nasıl bir ekranın beklediğini tahmin edelim mi?

TRT 1, dönem dizilerinde bayrağı taşımaya kararlı görünüyor. Diriliş Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamit’in ardından bu sezon Mevlana, Barbaros, Nizamı Alem, Gönül Dağı, Çöp Apartmanı projeleriyle yarışa katılıyor. Her biri inanılmaz zor ve zaman alacak işler. Eylül ayında Buğra Gülsoy, Hatice Şendil ve Ekin Koç’un rol aldığı Nizamı Alem ve Çöp Apartmanı dışında diğer büyük yapımların başlayabileceğini zannetmiyorum.

TV 8 Doğduğun Ev Kaderindir’den sonra yeni bir diziye daha başladı. Binnur Kaya’nın başrolünü üstlendiği dizinin adı Kırmızı Oda. Dizi; Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun terapilerinden uyarlanacak ve terapi odası gözler önüne serilecek.

Show TV; Çukur, Ramo ve Kuzey Yıldızı İlk Aşk’la yoluna devam ediyor ama prototipine Arıza’yı ve Şeref Sözü’nü ekledi. Ayça Ayçin Turan ve Tolga Sarıtaş’ın başrolünü oynadığı Arıza’yla ve Tolgahan Sayışman’lı Şeref Sözü’yle bu sene iddiasını ortaya koyacak.

Atv; Bir Zamanlar Çukurova, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Kuruluş Osman ve Hercai’ye Burak Deniz’in başrolünü oynayacağı Maraşlı’yı ekledi.

Show TV ve atv erkek izleyiciyi hedefliyor. Ama bence bu sene kadını alan kazanır.

Star; Sefirin Kızı, Babil dışında Menajerimi Ara’yla görücüye çıkmak için gün sayıyor. Ayrıca Özcan Deniz ve İrem Helvacıoğlu’yla Seni Çok Bekledim diyecek. Elçin Sangu, Ozan Dolunay ve Yasemin Allen’in başrolünü paylaştığı İyi Günde Kötü Günde ve Sol Yanım dizileri de yarışa katılacak. Star’ın hedefinde gençler ve AB kitlesi var.

Fox; Yasak Elma, Öğretmen, Zümrüdü Anka, Baraj, Mucize Doktor, Savaşçı dışında Erdal Beşikçioğlu ve Beren Gökyıldız’ın başrolünü oynayacağı Kimsesizler, Nurgül Yeşilçay’ın rol alacağı Kefaret ve daha birçok projeleriyle sezona başlayacak. Sen Çal Kapımı ve Bay Yanlış da yazdan devam edecek projeleri olabilir. Mutlaka birkaç dizisinden vazgeçmek zorunda kalacak.

Kanal D; Hekimoğlu ve Arka Sokaklar’la yoluna devam ediyor. Serkan Çayoğlu ve Melisa Aslı Pamuk’la Yeni Hayat diyecek. Cansu Dere’nin başrolünü oynadığı Dr. Foster’dan uyarlanacak dizide Kanal D’de olacak.

Daha fazlası da var. Konuşulanı, imzası henüz atılmayanı, oyuncu seçimleri bitmeyeni…

Peki, kabaca baktığımızda yeni başlayacak işlerden sizi hangi proje heyecanlandırıyor? Eskiden olduğu gibi “Başlasa da izlesem” dediğiniz proje hangisi olur?

Hepimize iyi bayramlar…

Yorumlar (0)