Hasret bitti ve The Mandalorian döndü

DİZİ 06.11.2020, 12:35 07.11.2020, 09:33
Hasret bitti ve The Mandalorian döndü

Disney’in son üç film ile garabete çevirdiği Saga’nın bütün hayal kırıklıklarını tamir eden bir seri oldu The Mandalorian. Benim gibi Star Wars’u kutsalı haline getirmiş sıkı hayranların diziyi bu kadar sevmesinin en büyük sebeplerinden biri ilk üçlemenin (4-5-6... Filmler yani vizyon tarihine göre ilk üçleme, kronolojik olarak değil) tadını vermesi idi.

Bize Iron Man’i hatta Robert Downey Jr’ı kazandıran Jon Favreu var bu şaheserin başında. Fakat bir başka tahminim de tüm yaratıcı ekibin Star Wars evreni ve ruhuna çok hakim oldukları.

Az önce bahsetiğim ilk üçlemede hafif hafif verilen western göndermeleri dizide ayyuka çıkmış durumda. Zaten geçtiği dönem itibarı ile (İmparatorluğun yıkılışının hemen sonrası) galakside inanılmaz bir boşluk ve kanunsuzluk varken vahşi batı göndermeleri pek leziz duruyor. Malum-u aliniz Mandalorian ırkı genellikle kelle avcılığı ile hayatını idame ettirir.

The Mandalorian’ın sürprizleri bitmek bilmemişti ilk sezonda, en şirini de herkesin Baby Yoda demeyi tercih ettiği The Child. Hikayenin omurgası olmasını yanı sıra oyuncak satışları cephesinde de Disney’in yüzünü güldürmeye hatta kahkaha attırmaya en büyük aday.

Bahsettiğimiz western göndermeleri gırla giderken şu soruyu soralım, bu westernlerin bir çoğu nereden beslendi zamanında? Tabii ki Japon sineması bir çoğumuzun hayran olduğu eski samuray filmleri ya da mangalar dizinin esin kaynaklarını başında geliyor.

Mesela Baby Yoda ile Mando’nun ilk tanışmasında kafamda beliren referans direkt olarak Lone Wulf and Cub isimli manga oldu. Kazuo Koike tarafından yazılan ve Goseki Kojima’ın çizdiği manga bir başyapıttır. Film uyarlaması da mevcut ama esas keyif mangadadır ve şiddetle tavsiye ederim.

Japon sineması ve western rüzgarları sadece bu örnekle bitmiyor. Yojimbo, Seven Samurai, Magnificent Seven, Wild Bunch, Three Godfathers gibi bir çok efsaneye göndermeler tonla. Ama kesinlikle iğreti durmuyor, son derece ustaca kotarılmış.

Diziyle ilgili bir de teknik detay vermek istiyorum ki bununla ilgili detaylı bir video da hazırlıyorum şu an. Sinemanın sihirli değneği “Yeşil Perde” artık tahtından inmek üzere. Müsebbibi de Led Wall olarak adlandırılan ve videoda görebileceğiniz yeni teknoloji. Burada kabaca geçiyorum çünkü kendisi ile ilgili detaylı bir teknik analiz yazısını ayrıca hazırlayacağım.

Bugün The Mandalorian’ın 2. sezonunun 2. bölümü Disney+’da yayınlanacak. Eğer halen izlemediyseniz ara daha fazla açılmadan başlamanızı şiddetle öneririm.

Mutlu ve sağlıklı bir hafta dileğiyle.

Yorumlar (0)